Adidas oficjalnie zrywa współpracę z Kanye Westem. (fot. Twitter/@PopCrave)
Adidas oficjalnie zrywa współpracę z Kanye Westem. (fot. Twitter/@PopCrave)

Adidas zrywa umowę z Kanye Westem za antysemickie wypowiedzi

Redakcja Redakcja Celebryci Obserwuj temat Obserwuj notkę 32
Adidas zrywa współpracę z Kanye Westem. W ostatnim czasie celebryta w skandaliczny sposób wypowiadał się m. in. na temat śmierci George'a Floyda, a w mediach społecznościowych zamieszczał antysemickie komentarze. Wcześniej na podobny ruch zdecydowały się m. in. Balenciaga oraz JP Morgan.

Adidas zrywa współpracę z Kanye Westem

Bloomberg donosi, że po dziesięciu latach Adidas zamierza zerwać współpracę z Kanye Westem, znanym także jako Ye. To pokłosie skandalicznego zachowania celebryty, związanego m. in. z mową nienawiści i antysemityzmem.

— Adidas nie toleruje antysemityzmu i każdej innej formy mowy nienawiści — oświadczyła niemiecka firma odzieżowa.

— Ostatnie komentarze i zachowanie Ye były nieakceptowalne, pełne nienawiści oraz niebezpieczne i naruszają wartości firmy — dodano.

Jak informuje Reuters, prawnik reprezentujący Kanyego Westa nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

250 milionów straty

Adidas poinformował, że zakończenie współpracy z raperem i tym samym wstrzymanie produkcji artykułów markowanych jako Yeezy będzie miało "krótkoterminowy, negatywny wpływ" na budżet firmy. Sprecyzowano, że straty sięgnąć mogą nawet 250 milionów dolarów netto z tegorocznego przychodu. 

Kontrowersyjne zachowanie Ye

Wczesniej w październiku Adidas dokonał "przeglądu" współpracy z Kanye Westem po tym, jak podczas Paris Fashion Week raper pokazał projekt koszulki "White Lives Matter", która z przodu przedstawiała wizerunek Jana Pawła II. Z kolei Ye poinformował wówczas, że firma "ukradła" jego projekty. Wcześniej, w czerwcu, West oskarżył Adidasa o wypuszczenie na rynek butów wyglądających podobnie do charakterystycznego modelu Yeezy.

Antysemickie komentarze Kanyego Westa

Niedawno konto Westa na Instagramie i na Twitterze zostało zablokowane za złamanie zasad ich użytkowania. Chodziło o wpisy celebryty, w których ten w kontekście Żydów użył sformułowania "death con 3", które nawiązuje do systemu oznaczeń poziomu gotowości bojowej amerykańskiej armii – DEFCON. Zdaniem amerykańskich mediów West w ten sposób sugerował, że może dojść do przemocy względem Żydów.

West kierował w tym kontekście kontrowersyjne wypowiedzi także w kierunku Adidasa. W jednym z podcastów raper stwierdził, że "może mówić antysemickie rzeczy, a Adidas nie może go wyrzucić". — I co z tego? — pytał ironicznie West.

Celebryta podczas rozmowy z brytyjskim prezenterem telewizyjnym Piersem Morganem stanowczo podkreślił, że nie będzie przepraszał za swoje uwagi.

W efekcie od celebryty odwróciło się wiele firm, z którymi współpracował, w tym Balenciaga, magazyn "Vogue" czy JPMorgan. 

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości