Ukraina dostała superbroń. Minister obrony podziękował sojusznikom

System obrony przeciwlotniczej NASAMS już na wyposażeniu ukraińskich sił zbrojnych.
System obrony przeciwlotniczej NASAMS już na wyposażeniu ukraińskich sił zbrojnych.
Zobacz, kto tu jest! Systemy obrony powietrznej NASAMS i Aspide dotarły na Ukrainę - pochwalił się w mediach społecznościowych Oleksii Reznikow, minister obrony Ukrainy. Dostawy mają sprawić, że łatwiej będzie obrońcom kraju zestrzeliwać drony i pociski spadające na infrastrukturę cywilną.

- Broń ta znacznie wzmocni ukraińską armię i sprawi, że nasze niebo będzie bezpieczniejsze. Będziemy dalej zestrzeliwać atakujące nas wrogie cele. Dziękujemy naszym partnerom: Norwegii, Hiszpanii i USA - oświadczył szef MON Ukrainy na Twitterze, załączając zdjęcia systemów NASAMS i Aspide. 

  

Rosjanie niczego się nie spodziewali. Nagle dron zrzucił pocisk prosto na nich

NASAMS dla Ukrainy

Dostarczenie Ukrainie dwóch pierwszych systemów obrony przeciwlotniczej NASAMS to efekt umowy z Pentagonem, zatwierdzonej przez administrację USA pod koniec października. NASAMS, czyli Narodowy zaawansowany system rakietowy ziemia-powietrze, to amerykańsko-norweski system średniego zasięgu zdolny do obrony miast m.in. przed pociskami manewrującymi.  

NASAMS znajduje się obecnie na wyposażeniu łącznie 12 państw świata. Oprócz Stanów Zjednoczonych i Norwegii, z systemu korzystają też siły zbrojne m.in. Australii, Hiszpanii, Finlandii, Litwy oraz Indonezji. Dzięki broni można trafić precyzyjnie w cele odległe o 40 km.  

Znamy rozlosowane pary 1/8 finału Ligi Mistrzów. Ależ hity

Aspide 2000

Z kolei Aspide 2000 jest zmodernizowaną wersją wielozadaniowego pocisku Aspide, przeznaczonego do stosowania w systemach ziemia-powietrze. To potężna broń - może zestrzelić bombowca oraz wystrzeloną rakietę w promieniu 25 kilometrów.  

A Niemcy znów. Ważna polityk krytykuje polską strategię na granicy z Białorusią


GW


Lubię to! Skomentuj30 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka