Wiceprzewodnicząca Bundestagu skrytykowała zawracanie migrantów na granicy Polski z Białorusią. (fot. PAP, Wikipedia, Flickr)
Wiceprzewodnicząca Bundestagu skrytykowała zawracanie migrantów na granicy Polski z Białorusią. (fot. PAP, Wikipedia, Flickr)

A Niemcy znów. Ważna polityk krytykuje polską strategię na granicy z Białorusią

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 72
Wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Göring-Eckardt w poniedziałek, w rozmowie z portalem RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) skrytykowała zawracania migrantów na polsko-białoruskiej granicy. — To nie jest zgodne z prawem europejskim i naszymi wartościami — powiedziała.

Wiceprzewodnicząca Bundestagu o migrantach na granicy z Białorusią

— Ludzie są odsyłani bez sprawdzania indywidualnego przypadku lub bez dostępnej opieki medycznej — powiedziała wiceprzewodnicząca Bundestagu. — Ci, którzy zostali zawróceni, nie mają pewności, że zostaną bezpiecznie zakwaterowani na Białorusi. Wręcz przeciwnie — stwierdziła Göring-Eckardt. To "oczywiście zawracania, które w Europie są zabronione".

"Praworządność musi dotyczyć wszystkich ludzi"

Wiceprzewodnicząca Bundestagu stwierdziła również, że "prawo europejskie musi mieć zastosowanie, być bronione i chronione na naszych europejskich granicach zewnętrznych".

— Praworządność musi dotyczyć wszystkich ludzi. Potrzebny jest humanitaryzm i porządek. Oznacza to uporządkowane rejestracje, pomoc humanitarną na miejscu i (...) legalne drogi migracji — oświadczyła Göring-Eckardt. 

Podkreśliła również, że migranci mają prawo do sprawiedliwych procedur i dotyczy to także sprawiedliwego rozmieszczenia w Europie.

— To nie jest łatwe, ale musimy zrobić wszystko, by tak się stało — podkreśliła.

— W ubiegłym roku białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka zaczął sprowadzać uchodźców na granicę z Polską, aby wywrzeć presję na UE — przypomina RND. 

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka