Aktywiści protestują w Egipcie przeciwko zmianom klimatycznym. Fot. PAP/EPA
Aktywiści protestują w Egipcie przeciwko zmianom klimatycznym. Fot. PAP/EPA

Szczyt COP27. Polskę reprezentuje Andrzej Duda, który ma przemówić do świata

Redakcja Redakcja Klimat Obserwuj temat Obserwuj notkę 26
Porozumienie klimatyczne jest coraz bliżej do osiągnięcia - w poniedziałek i wtorek w Szarm el-Szejk będą nad nim pochylać się przywódcy państw, a później do pracy wezmą się negocjatorzy. W Egipcie jest Andrzej Duda, który opowie o bezpieczeństwie energetycznym w czasach kryzysu.

- Pan prezydent będzie podnosił kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym, z bezpieczeństwem dostaw, dbałością o ochronę środowiska, efektywnością energetyczną, czyli oszczędzaniem energii - stwierdził Paweł Sałek, doradca prezydenta ds. klimatu. Podczas szczytu klimatycznego w Egipcie Andrzej Duda zabierze też głos ws. wojny na Ukrainie i bezpieczeństwa żywnościowego na świecie, które zostało zachwiane z powodu rosyjskich działań militarnych. 

Co dalej z tarczą antyinflacyjną? Premier Morawiecki ostrzega przed Komisją Europejską

Andrzej Duda wystąpi na COP27

- Widzimy dzisiaj, w jaki sposób jeden konflikt o tak globalnym znaczeniu, jak rosyjska agresja na Ukrainę wpływa na bardzo wiele dziedzin życia. To wszystko ze sobą się wiąże. My także musimy patrzeć i dostosowywać nasze polityki, w tym także politykę klimatyczną do dzisiejszych warunków na świecie. Te warunki się zmieniły, bo ta agresja rosyjska wywróciła bardzo wiele procesów, które do tej pory biegły i nie mogą po prostu biec tak, jakby się nic nie wydarzyło - komentował polski przedstawiciel przy ONZ Krzysztof Szczerski.  

- Prezydent zamierza bardzo jasno upomnieć się o prawa konsumentów w Polsce i Europie, którzy padają ofiarą rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jego zdaniem, walka z klimatem pozostaje istotna, ale najistotniejsza jest pomoc milionom polskich i europejskich rodzin w przetrwaniu tej i następnej zimy - zapowiedział Jakub Kumoch, dyrektor Biura Polityki Międzynarodowej. 

Andrzej Duda ma w planach wypowiedź na konferencji forum, ale też odbędzie polityczne spotkania - m.in. z premier Mołdawii i prezydentem Kenii. Polski przywódca będzie się przysłuchiwał debatom o sprawiedliwej transformacji, kryzysie klimatycznym i bezpieczeństwie w dostępie do wód.  

Prawicowy dziennikarz kończy pracę. Prowadził opiniotwórcze krakowskie gazety

Dopracować porozumienie klimatyczne 

Politycy i negocjatorzy poszczególnych państw mają dwa tygodnie na dopracowanie ostatecznego porozumienia klimatycznego. W jego założeniach znajdą się deklaracje o zmniejszonej emisji dwutlenku węgla i wsparciu finansowym dla biedniejszych krajów w związku ze szkodami wywołanymi globalnym ociepleniem.  


Picie kobiet. Oburzenie na Kaczyńskiego. Kampania "Spełnione toasty" o alkoholizmie Polek


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości