Według "Wall Street Journal" w spółce Meta dojdzie do masowych zwolnień. (fot. Wikipedia)
Według "Wall Street Journal" w spółce Meta dojdzie do masowych zwolnień. (fot. Wikipedia)

Masowe zwolnienia w spółce Meta? Ciężkie czasy dla właścicieli Facebooka

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
"The Wall Street Journal", powołując się na anonimowych informatorów donosi, że Meta Platforms, spółka będąca właścicielem Facebooka ma w tym tygodniu rozpocząć masowe zwolnienia, które dotkną tysiące pracowników.

Meta zwolni tysiące pracowników?

Meta jak dotąd nie skomentowała doniesień. Według informacji "WSJ", spółka o zwolnieniach ma poinformować w środę 9 listopada. Koncern na koniec września zatrudniał 87 214 osób. To o około 28 procent więcej niż rok temu. Nowojorski dziennik informuje, że władze spółki poinformowały pracowników, by zrezygnowali z wyjazdów służbowych, które nie są konieczne.

Planowane zwolnienia byłyby pierwszą masową redukcją zatrudnienia w 18-letniej historii firmy.

Firma Meta, podobnie jak inne giganty technologiczne, w czasie pandemii zaczęła zatrudniać pracowników, ponieważ życie i biznes przeniosły się do Internetu. Zatrudniła ponad 27 000 pracowników w 2020 i 2021 roku, a w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku – kolejne 15 344, z czego około jednej czwartej z nich w ostatnim kwartale.

Już w ubiegłym miesiącu firma Meta przewidywała słabe wyniki w ostatnim kwartale 2022 roku. Spółka spodziewa się też dużo większych kosztów w następnym roku, co przyczyniło się do znacznego spadku jej wartości giełdowej o około 67 miliardów dolarów.

Trudny czas dla spółki Zuckerberga

Władze Facebooka już od dłuższego czasu mierzą się ze skutkami spowolnienia gospodarczego na całym świecie. Spółka przeznacza też mnóstwo środków inwestycyjnych na rozwój metawersum. Kolejną przeszkodą jest rosnąca konkurencja, m. in. ze strony TikToka. Kilka tygodni temu Mark Zuckerberg przekazał, że według niego spodziewane zyski z inwestycji w metawers nastąpią dopiero za około 10 lat. W międzyczasie Meta zmuszona jest zamrozić zatrudnienie, zamknąć niektóre projekty oraz przeorganizować zespoły w celu obniżenia kosztów.

— W 2023 roku zamierzamy skoncentrować nasze inwestycje na niewielkiej liczbie priorytetowych obszarów wzrostu — mówił Zuckerberg w październikowym podsumowaniu wyników spółki. W czerwcu Meta zmniejszyła plany zatrudnienia inżynierów o co najmniej 30 procent. Zuckerberg przestrzegał wówczas pracowników, by ci przygotowali się na nadchodzące spowolnienie gospodarcze.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura