Andrzej Duda podczas szczytu COP27 w Egipcie wdał się w dyskusję z polską aktywistką klimatyczną Dominiką Lasotą. (fot. PAP, Twitter)
Andrzej Duda podczas szczytu COP27 w Egipcie wdał się w dyskusję z polską aktywistką klimatyczną Dominiką Lasotą. (fot. PAP, Twitter)

Prezydent Duda zaczepiony przez aktywistkę klimatyczną. Wszystko nagrano telefonem

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 97
Prezydent Andrzej Duda składa wizytę w Egipcie, gdzie uczestniczy w szczycie COP27 dotyczącym zmian klimatu. Na miejscu został zatrzymany przez polską aktywistkę klimatyczną Dominikę Lasotę, która poruszyła temat braku bezpieczeństwa energetycznego.

Duda zaczepiony przez aktywistkę podczas COP27

— Nie ma bezpieczeństwa energetycznego i sprawiedliwości społecznej, jeśli opieramy gospodarkę na węglu, ropie i gazie — napisała na Twitterze Dominika Lasota. — Żądamy odblokowania czystej energii OZE i sprawiedliwej transformacji — dodała aktywistka, do wpisu dołączając film przedstawiający jej rozmowę z prezydentem Andrzejem Dudą podczas szczytu COP27.

— Władze są odpowiedzialne za byt ludzi codzienny — mówił Duda. — Muszą się kierować zasadą zrównoważonego rozwoju, ale w znaczeniu także sprawiedliwej transformacji — tłumaczył prezydent.

Aktywistka podkreśliła, że rozmawia z górnikami, którzy twierdzą, że są "w dziwnej sytuacji i nie wiedzą, co się będzie działo" oraz, że "rząd nie mówi im prawdy".

— Rząd sam jest dzisiaj w trudnej sytuacji, chciał znacznie szybciej dokonywać transformacji — odpowiedział prezydent. Wskazał, że obecna sytuacja związana z napaścią Rosji na Ukrainę i "gigantyczny wzrost kosztów energii" spowodowała "cały szereg problemów".

"Ja bym chciał, żeby w górach był śnieg, a w nizinach żeby było ciepło"

W dalszej części rozmowy Duda poprosił Lasotę, by ta "nie zasypywała go argumentami".

— Proszę nie zasypywać mnie argumentami, które są bardzo jednostronnym Pani spojrzeniem — powiedział prezydent.

— Ja myślę, że ja się słucham nauki — odpowiedziała aktywistka.

— Mamy problem pod tytułem nadwyżek kosztów węgla. Prawda jest następująca — tłumaczył Andrzej Duda. — Dzisiaj, przez ostatnie lata, było stopniowe zamykanie kolejnych ścian w kopalniach. Dzisiaj tak naprawdę ich potrzebujemy na powrót, ściągamy węgiel do Polski ze wszystkich stron świata — wyjaśniał.

— Czym by Pani chciała, że ludzie ogrzali mieszkania? Oponami? — spytał prezydent.

W odpowiedzi Dominika Lasota podkreśliła, że chciałaby, aby "ludzie mieli czym ogrzewać".

— Ale problem jest taki, że w tym momencie przez lata zaniedbań ta polityka energetyczna jest po prostu nieodpowiedzialna — wskazała Lasota. Prezydent w odpowiedzi zapytał, w jaki sposób "w ciągu dwóch lat ma nadrobić 30 lat zaniedbań".

— Myślę, że w ciągu dwóch lat to się nie uda, ale kiedyś musimy zacząć — podkreśliła aktywistka, na co Andrzej Duda odpowiedział, że rząd "właśnie zaczął" i wskazał na rozpoczęcie procesu budowy elektrowni atomowej.

Dominika Lasota podkreśliła, że chciałby, aby Polska była jak najbardziej rozwinięta pod względem czystej energii, ponieważ jest najtańsza, najszybsza do rozwinięcia i najbardziej dostępna dla ludzi.

— Chciałabym, żeby nie było kryzysu klimatycznego i Pan może to zmienić, naprawdę — podsumowała.

— A ja bym chciał, żeby w górach był śnieg, a w nizinach, żeby było ciepło — powiedział Duda.

Internauci komentują. Fotograf prezydenta odpowiada

Pod wpisem Lasoty pojawiło się sporo komentarzy. Jeden z internautów stwierdził, że Andrzej Duda "strasznie szybko się irytuje" i "odzwyczaił się od rozmów ze zwykłymi ludźmi". Na wpis ten odpowiedział fotogram prezydenta Jakub Szymczuk.

— Bzdury, Prezydent Andrzej Duda zawsze rozmawia w tego typu sytuacjach i tym razem tez rozmawiał. Rozmowa była długa jak na „korytarzowe zatrzymanie”, zwłaszcza biorąc pod uwagę napiety program — napisał.


Kim jest Dominika Lasota?

Dominika Lasota to polska aktywistka klimatyczna, związana z międzynarodowym ruchem społecznym Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Jest również członkinią utworzonej przez Ogólnopolski Strajk Kobiet Rady Konsulacyjnej. 28 października 2022 roku współorganizowała Strajk Kryzysowy. Lasota współpracowała także z jedną z najsłynniejszych młodzieżowych aktywistek – Gretą Thunberg.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka