Sepp Blatter mówi, że przyznanie mundialu Katarowi było błędem. Źródło: commons.wikimedia.org
Sepp Blatter mówi, że przyznanie mundialu Katarowi było błędem. Źródło: commons.wikimedia.org

Były szef FIFA ujawnił prawdę nt. mundialu w Katarze. "Sarkozy wywierał naciski"

Redakcja Redakcja Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Sepp Blatter, przewodniczący FIFA w latach 1998-2015 na łamach szwajcarskiego dziennika "Tages-Anzeiger" oznajmił, że przyznanie organizacji mundialu Katarowi było błędem. Zdaniem Blattera były prezydent Francji Nicolas Sarkozy wywierał naciski na Platiniego.

2 grudnia 2010 roku ogłoszono, że piłkarskie mistrzostwa świata zorganizuje Rosja (2018) i Katar (2022). Mundial w Katarze rozpoczyna się 20 listopada.

"Przyznanie mundialu Katarowi było błędem" 

Mundial w Katarze to impreza, której towarzyszą wielkie kontrowersje. Podczas budowy stadionów zginęło wielu pracowników z Azji. Katarowi zarzuca się brak poszanowania praw człowieka i respektowania praw pracowniczych. Katarczycy oskarżani są również o korupcję.

"Przyznanie Katarowi organizacji mundialu 12 lat temu było błędem. Jestem za to odpowiedzialny" - powiedział na łamach szwajcarskiego dziennika "Tages-Anzeiger" Sepp Blatter.

"Mundial to ogromna impreza, a Katar jest na nią zbyt mały" - dodał Szwajcar. Powierzchnia Kataru liczy 11 571 km kw. To prawie 30 razy mniej niż terytorium Polski.

Blatter wyjawił, że był zwolennikiem, aby MŚ w 2022 roku przyznano Stanom Zjednoczonym, ale ówczesny prezydent UEFA i wiceprezydent FIFA Michel Platini forsował kandydaturę Kataru.

"Dzięki czterem głosom Platiniego i federacji UEFA mistrzostwa świata powędrowały do Kataru, a nie do Stanów Zjednoczonych. To prawda" - oświadczył Blatter, który ujawnił wyniki głosowania Komitetu Wykonawczego FIFA. Według Szwajcara głosy rozkładały się 14-8 na korzyść Kataru.

Sarkozy wywierał naciski na Platiniego

Zdaniem Blattera były prezydent Francji Nicolas Sarkozy wywierał naciski na Platiniego. Sarkozy w 2010 roku, tydzień przed spotkaniem Komitetu Wykonawczego FIFA zorganizował w swojej rezydencji spotkanie z udziałem Platiniego i emira - księcia koronnego Kataru, szejka Tamima bin Hamada Al Thaniego.

Jak dodaje Blatter, po tej naradzie Platini zmienił zdanie i od tamtej pory był za przyznaniem mundialu Katarowi.

Obecny prezydent FIFA Gianni Infantino zamieszkał w Katarze. "Co może powiedzieć FIFA, jeśli jej prezydent jest w tej samej łodzi, co Katar?" - spytał retorycznie Blatter.

Szacuje się, że podczas mundialu Katar odwiedzi 1,2 mln kibiców. Populacja tego kraju wynosi niespełna 3 mln osób.

MP

Czytaj dalej: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport