Zakończył się II Narodowy Konkurs Wiedzy o Sporcie. Kto został mistrzem? Mat. prasowe

Młodzi mistrzowie wiedzy o sporcie wyłonieni

Redakcja Redakcja Sport Obserwuj notkę 1
Wielki finał II Narodowego Konkursu Wiedzy o Sporcie dla dzieci i młodzieży za nami. W rywalizacji wzięło udział 60 młodych finalistów z całej polski, a w kapitule konkursu zasiadali sportowi mistrzowie. Wydarzeniu patronowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Finaliści zostali wyłonieni z eliminacji, które odbywały się on-line. Zadanie nie było łatwe, bo w eliminacjach wzięło udział kilka tysięcy chętnych, z których wyłoniono tylko kilkudziesięciu finalistów. Rywalizacja była na tyle zacięta, że w niektórych przypadkach zadecydował czas odpowiedzi.

Narodowy Konkurs Wiedzy o Sporcie

Finał II Narodowego Konkursu Wiedzy o Sporcie dla dzieci i młodzieży odbywał się w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Pytania dla 60 finalistów przygotował ekspert z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie – dr Arkadiusz Włodarczyk.

W kapitule wielkiego finału zasiedli wybitni sportowcy: mistrzyni olimpijska w pływaniu Otylia Jędrzejczak, pierwszy Polak w NBA – Cezary Trybański, lekkoatleta – 400-metrowiec Paweł Januszewski czy wicemistrz olimpijski w zapasach – Andrzej Surpon. Sportowcy również zmierzyli się z pytaniami, które przygotowano dla młodzieży.

Podczas finału, nie zabrakło też gości honorowych. Byli nimi: Katarzyna Kacprzyk z Departamentu Sportu dla Wszystkich Ministerstwa Sportu i Turystyki, Jacek Banaś - Zastępca Dyrektora Departamentu Kształcenia Ogólnego i Podstaw Programowych Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Sławomir Majcher - Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Kto został mistrzem?

O miejscu na podium decydowała nie tylko wiedza, ale też czas odpowiedzi. Tak było w przypadku kategorii młodszej, gdzie mistrzem wiedzy o sporcie w kategorii młodszej został Mikołaj Suczyk, który zdobył 22 pkt. na 30 możliwych. Drugie miejsce zajął Piotr Chochół, który również zdobył 22 punkty, jednak był nieco wolniejszy. Na trzecim stopniu podium stanęła Alicja Czarnecka z wynikiem 21 punktów.

Z kolei w kategorii starszej najlepsza okazała się Magdalena Gębska z wynikiem 45 pkt. na 50 możliwych, przed Marcinem Braszkiewiczem który zdobył 39 punktów, zaś trzecie miejsce zajął Marcin Łubianka z tym samym wynikiem, ale nieco gorszym czasem.

– Podziwiam te dzieciaki za ich determinację i ogromną wiedzę. Wszyscy okazali się mistrzami i zasługują na wielki szacunek. Dziękuję także rodzicom i nauczycielom, którzy wspierają tę młodzież. Dziękuję wszystkim naszym partnerom, bo organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki ich zaangażowaniu. Mam nadzieję, że uczestnikom podobał się dzisiejszy dzień i zapiszą go w swoich kalendarzach jako jeden z wartych zapamiętania – podsumował Witold Roman, Prezes Fundacji Druga Droga Mistrza, organizatora konkursu.

Okazja nie tylko do sprawdzenia wiedzy

Młodzi finaliści konkursu, oprócz sprawdzenia swojej wiedzy mieli także okazję do spotkania i rozmów z wybitnymi sportowcami, będącymi ambasadorami konkursu. Na koniec na wszystkich czekała wycieczka po Muzeum Sportu i Turystyki, gdzie młodzi mistrzowie podziwiali eksponaty wybitnych mistrzów.

Organizatorem II Narodowego Konkursu Wiedzy o Sporcie jest fundacja Druga Droga Mistrza, a projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, a patronat honorowy nad testem objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Partnerami testu są: Polski Komitet Olimpijski i Muzeum Sportu i Turystyki.