.
18 obserwujących
247 notek
288k odsłon
  284   0

Korupcja, terroryzm, geopolityka i piłka nożna. Mistrzostwa świata w Katarze 2022

Niedługo rozpocznie się impreza, która przez lata była uważana za największe święto piłkarskie na świecie. O pieniądzach, korupcji, wspieraniu terroryzmu, łamaniu praw człowieka, geopolityce, twardym, bezwzględnym lobbingu i na końcu trochę o piłce nożnej opowiada Michał Banasiak, współautor raportu Instytutu Nowej Europy o wielkiej imprezie sportowej, która ma się odbyć w Katarze w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

- Dziennikarze śledczy dotarli do firmy, która zajmowała się szpiegowaniem przedstawicieli komitetu wykonawczego FIFA oraz komitetów organizacyjnych innych państw, które ubiegały się o organizację mundialu. Chodziło oczywiście o to, żeby mieć jak najwięcej informacji, które mogłyby Katarowi pomóc. Te informacje to m. in. szpiegowanie skrzynek mailowych dzięki czemu na bieżąco byli informowani o tym, co się dzieje, jakie są nastroje wśród decydentów, czy jak można zmiękczyć tych, którzy są najłatwiejszym łupem przy przekupywaniu. Dotarto do tych osób i szacuje się, że co najmniej 5 mln dolarów zostało wręczone w takich bezpośrednich łapówkach, które miały przekonać do tego by zagłosować na Katar.

- Al-Dżazira to stacja, która bardzo mocno ubodła Arabię Saudyjska, która do połowy lat 90-tych była absolutnym hegemonem jeśli chodzi o Półwysep Arabski. Wówczas pojawił się ten Katar i zaczął na masową skalę sprzedawać gaz ziemny, powołał do życia Al-Dżazirę, zaczął funkcjonować na politycznych salonach na całym świecie i rozpychać się łokciami oraz siłą rzeczy podkopywać pozycję Arabii Saudyjskiej.


- Jeśli chodzi o prawa pracownicze to Katarczycy muszą z jednej strony bronić się przed tymi wszystkimi zarzutami, z drugiej zaś pokazują, że co nieco zrobili. Oczywiście patrząc z naszego punktu widzenia, jest to bardzo dalekie od ideału, ale rzeczywiście mistrzostwa świata przyczyniły się do poprawy warunków które tam były, jednak wciąż warunki pracy są bardzo złe.

Pokazywana w mediach liczba 6 500 osób, które zginęły pracując w Katarze to liczba pracowników, którzy zmarli w Katarze w ciągu ostatnich 10 lat w ogóle, w tym również zgony naturalne.

Link do raportu Katar, geopolityka i mistrzostwa świata: https://ine.org.pl/katar-geopolityka-i-mistrzostwa-swiata-raport/

Po co Katarowi te mistrzostwa? W jaki sposób Katar przekonywał poszczególne instytucje? Jaka jest relacja NATO z Katarem? Jak Katarczycy poradzą sobie z zagranicznymi dziennikarzami, którzy będą relacjonować sytuację na żywo?

Posłuchaj na Spotify

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport