Oburzona decyzją RPP jest była szefowa NBP Hanna Gronkiewicz-Waltz. fot. PAP/Leszek Szymański
Oburzona decyzją RPP jest była szefowa NBP Hanna Gronkiewicz-Waltz. fot. PAP/Leszek Szymański

Reakcje po decyzji RPP. Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowiedziała jednym zdaniem

Redakcja Redakcja Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 42
Na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych - nie dokonując zmian. Jeszcze przed ogłoszeniem prognozy ekonomistów były podzielone. Część nie spodziewała się podwyżki, część jednak jej oczekiwała - o 25 punktów bazowych do poziomu 7 proc.

Hanna Gronkiewicz-Waltz zła na decyzję RPP

- Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała dziś, zgodnie z naszymi przewidywaniami, o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, pisze w komentarzu Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

"Główna stopa NBP wynosi obecnie 6,75 proc. Taka wysokość pozostaje zbliżona do pozostałych banków centralnych regionu Europy-Środkowo-Wschodniej i jest zdecydowanie wyższa niż w strefie euro" - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny.

Oburzona decyzją RPP jest była szefowa NBP i przewodnicząca RPP Hanna Gronkiewicz-Waltz: „Teraz to już wszystko jedno co zrobi RPP nic nie pomoże tylko może być gorzej” – napisała.


"Duże opóźnienie i jeszcze większy błąd" - napisał ekonomista BNP Paribas Wojciech Stępień.

Część ekonomistów popiera brak zmiany

Innego zdania jest główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.

"Stopy procentowe NBP bez zmian. Stopa referencyjna nadal wynosi 6,75%. To nie jest duże zaskoczenie i to rozsądna decyzja w obecnych warunkach. Ważny kontekst tworzy nowa projekcja NBP dla PKB i inflacji, której główne elementy poznamy dopiero w komunikacie po posiedzeniu Rady”– napisał.


„RPP jednak nie zmieniła stóp. Kluczowe czy jutro prezes NBP zakończy cykl. Węgry takie deklaracje dużo kosztowały. Dzisiaj PLN i obligacje odrabiają straty, bo rynek widzi "reset" ws KPO. Na dłuższą metę odbudowa zaufania wymaga twardej walki z CPI, ostrożnej polityki fiskalnej”– napisali analitycy ING Banku.


Decyzja RPP nie wpłynęła na kurs złotego

XTB Polska w swoim komentarzu wskazało, iż chociaż trwa osłabienie polskiej waluty, to pozostaje ona stabilna. Główny ekonomista XTB dr Przemysław Kwiecień stwierdził wręcz, że "PLN jakby nie zauważył" decyzji Rady.


Kurs złotego wobec euro wynosił Złoty 4,71 zł, w przypadku dolara 4,69 zł. Po decyzji podskoczył kurs franka szwajcarskiego z 4,73 rano do 4,77 zł.

ja

Przeczytaj też:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka