Joe Biden na celowniku Republikanów. Chcą śledztwa w sprawie prezydenta USA i jego rodziny

Prezydent USA Joe Biden. Fot. PAP/EPA/SONNY TUMBELAKA / POOL
Prezydent USA Joe Biden. Fot. PAP/EPA/SONNY TUMBELAKA / POOL
Czołowi republikańscy kongresmeni zapowiedzieli w czwartek, że zamierzają przeprowadzić parlamentarne śledztwa w sprawie biznesowych przedsięwzięć prezydenta Joe Bidena i członków jego rodziny. Jak twierdzą, mają dowody wskazujące na przestępstwa i handlowanie wpływami.

Republikanie: Mamy zeznania sygnalistów

Podczas konferencji prasowej przyszły szef komisji ds. nadzoru Izby Reprezentantów James Comer powiedział, że republikanie posiadają dowody w postaci m.in. zeznań sygnalistów i laptopa syna prezydenta, Huntera Bidena, na szereg przestępstw popełnionych przez członków jego rodziny.

Polecamy:

TVP ogłosiła co z Sylwestrem Marzeń. Jest już porozumienie, poznaliśmy lokalizację

Rosjanie zbroją się na potęgę. Armia właśnie otrzymała zupełnie nową broń

"Czy Biden jest skorumpowany?"

– To, co odkryliśmy, to plany biznesowe (...) oparte na handlowaniu wpływami, w tym z ludźmi blisko związanymi z obcymi rządami, jak Chiny i Rosja – powiedział Comer. Stwierdził też, że wbrew deklaracjom prezydenta, miał on według republikanów brać wiodący udział w tych przedsięwzięciach, również w czasie, kiedy sprawował funkcję wiceprezydenta.

– Te dowody każą zadać kłopotliwe pytania, czy prezydent Biden stanowi ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego i czy jest skorumpowany przez obce państwa – stwierdził.

On i występujący obok niego przyszły szef komisji sprawiedliwości Jim Jordan zapowiedzieli, że sprawy te będą przedmiotem śledztwa ich komisji i zamierzają w tym celu przesłuchać m.in. członków rodziny prezydenta i zdobyć dane na temat transakcji spółek związanych z Bidenami. Do zapowiedzi doszło dzień po tym, jak republikanie zapewnili sobie większość w Izbie Reprezentantów. Już wcześniej partia zapowiadała, że po odzyskaniu kontroli nad izbą będzie również prowadzić śledztwa w sprawie m.in. genezy Covid-19 i kryzysu migracyjnego.

Syn Biden przedmiotem śledztwa FBI 

Syn prezydenta, Hunter Biden jest przedmiotem śledztwa prokuratury federalnej i FBI w sprawie jego działalności biznesowej od 2018 r., lecz do tej pory nie postawiono mu żadnych zarzutów.

KW

Czytaj dalej:

Polska kadra jest już w Katarze. Biało-czerwonych eskortowały myśliwce F-16 [WIDEO]

Ukraińcy wezmą udział w śledztwie w sprawie Przewodowa?

Klienci jednego z największych banków w Polsce w tarapatach. Pojawił się komunikat

„PiS może mieć wybór: Ziobro albo KPO. Te pieniądze Polsce są bardzo potrzebne”

Polacy nigdy nie byli tak zgodni co do aborcji. Olbrzymia większość za prawem do zabiegu

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka