Miejsce uderzenia pocisku w Przewodowie. Fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP
Miejsce uderzenia pocisku w Przewodowie. Fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Ukraińcy wezmą udział w śledztwie w sprawie Przewodowa?

Redakcja Redakcja Bezpieczeństwo Narodowe Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Stronie ukraińskiej zostało już w środę zakomunikowane, że zostanie dopuszczona do miejsca eksplozji w Przewodowie, ale to co innego niż dopuszczenie do śledztwa, co wymaga osobnych procedur - podkreślił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Stronie ukraińskiej zostało już w środę zakomunikowane, że zostanie dopuszczona do miejsca eksplozji w Przewodowie, ale to co innego niż dopuszczenie do śledztwa, co wymaga osobnych procedur - podkreślił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Polecamy:

Klienci jednego z największych banków w Polsce w tarapatach. Pojawił się komunikat

„PiS może mieć wybór: Ziobro albo KPO. Te pieniądze Polsce są bardzo potrzebne”

Szef MSZ Ukrainy rozmawiał z szefem MSZ Polski

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w czwartek, że rozmawiał z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem i obaj porozumieli się, iż Ukraina i Polska "będą konstruktywnie i otwarcie współpracować" w związku z eksplozją w Przewodowie. „Rozmawiałem z ministrem spraw zagranicznych Polski Zbigniewem Rauem. Ukraina i Polska będą konstruktywnie i otwarcie współpracować w związku z incydentem wywołanym rosyjskim terrorem rakietowym wobec Ukrainy” - napisał Kułeba na Twitterze.


Poinformował, że w Polsce są już specjaliści ukraińscy. – Oczekujemy, iż wkrótce otrzymają oni dostęp do miejsca zdarzenia we współpracy z polskimi organami ochrony prawa – dodał szef MSZ.

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina potwierdził PAP, że rozmowy się odbyły. – Ustalenia są w toku – dodał.

Jedno to dopuszczenie do miejsca, drugie - udział w śledztwie

Również Jakub Kumoch pytany był w Polsat News, czy potwierdza informacje Kułeby oraz czy Ukraińcy zostaną dopuszczeni do miejsca eksplozji w Przewodowie.

– Tak, potwierdzam w takim zakresie, w jakim to dotyczy dopuszczenia do miejsca, bo jest pewna różnica - dopuszczenie do miejsca, a udział w śledztwie. Udział w śledztwie wymaga osobnych procedur. (...) Śledztwo zazwyczaj toczy się w formule niejawnej i dopuszczenie innych osób wymaga osobnych procedur. Natomiast dopuszczenie do miejsca strony ukraińskiej już wczoraj zostało zakomunikowane stronie ukraińskiej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych – powiedział prezydencki minister.

Jak dodał, strona ukraińska prosiła dokładnie o dostęp do miejsca zdarzenia i "możliwość też nawiązania dialogu".

"Ukraińcy mają inną hipotezę"

– Ponieważ Ukraińcy mają inną hipotezę dotyczącą natury tego zdarzenia, cały czas ich główną, podstawową hipotezą jest to, że była to rakieta rosyjska, w której wprowadzono koordynaty, albo błędne, albo celowo, albo niecelowo. Natomiast polska strona i amerykańska skłaniają się jednak ku hipotezie, że była to po prostu rakieta ukraińskich sił obrony powietrznej, która nie trafiła w cel, co się zdarza i w której nie zadziałała stara, sowiecka aparatura do samozniszczenia – powiedział Kumoch.

Siły rosyjskie przeprowadziły we wtorek po południu zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne. Tego dnia na terenie leżącej blisko granicy z Ukrainą wsi Przewodów (woj. lubelskie) spadł pocisk, doszło do eksplozji w wyniku której zginęło dwóch obywateli Polski.

KW

Czytaj dalej:

Polacy nigdy nie byli tak zgodni co do aborcji. Olbrzymia większość za prawem do zabiegu

Konfederacja wściekła na Gosiewską. Zdecydowany krok w sprawie wicemarszałek Sejmu

Bezprecedensowa decyzja sądu, rata kredytu w dół o 5 tys. zł. Banki może czekać katastrofa

"Są ludzie, którzy boją się wspierać Ukrainę"

Trybunał uznał rację Gazpromu, Finowie muszą zapłacić. Szykują się kolejne pozwy

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo