Bezprecedensowa decyzja sądu, rata kredytu w dół o 5 tys. zł. Banki może czekać katastrofa

Takiej decyzji jeszcze nie było. Usunięcie WIBOR to może być cios dla banków. fot. PAP/Marcin Bielecki
Takiej decyzji jeszcze nie było. Usunięcie WIBOR to może być cios dla banków. fot. PAP/Marcin Bielecki
Ogromne zamieszanie w kwestii kredytów wywołała decyzja Sądu Okręgowego w Katowicach. Sąd nakazał usunięcie z umowy kredytu zapisu, że na oprocentowanie, oprócz marży, składa się też WIBOR. Powodem było m.in. niedołączenie do umowy regulaminu ustalania stopy referencyjnej - pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". Dla polskich banków może to oznaczać katastrofę.

Werdykt sądu unieważnił WIBOR. Rata kredytu spadła o 5 tys. zł

Jak zaznacza dziennik, chodzi o orzeczenie Sądu Okręgowego w Katowicach wydane w postępowaniu zabezpieczającym, a więc przed złożeniem pozwu.

"Przychylając się do wniosku konsumenta, sąd uznał, że przynajmniej w czasie trwania postępowania na oprocentowanie kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w złotych składa się wyłącznie marża banku (w tym konkretnym przypadku wynosząca 2,19 proc.), a nie marża powiększona o wskaźnik WIBOR (obecnie wskaźnik WIBOR 3M wynosi 7,42 proc., a 6M 7,62 proc.)" - czytamy.

"DGP" wyjaśnia, że w rezultacie rata kredytu konsumenta spadła z 6,7 tys. zł do 1,7 tys. zł. "Choć uwzględnienie zabezpieczenia wymaga jedynie uprawdopodobnienia roszczenia, nie zmienia to tego, że mamy do czynienia zapewne z pierwszym tego typu postanowieniem dotyczącym WIBOR" - zauważa gazeta.

Polecamy:

W Tesli może dojść do nieoczekiwanej zmiany. Elon Musk przez lata prowadził poszukiwania

Właśnie ruszyły zwolnienia w RASP. Kto jest najbardziej zagrożony?

Sąd - czytamy - odstąpił od sporządzenia uzasadnienia, powołując się na art. 357 par. 6 kodeksu postępowania cywilnego, co oznacza, że w całości uwzględnił zawarty w piśmie procesowym wniosek strony i podzielił argumenty przytoczone na jego poparcie.

"Na czym zasadzała się argumentacja prawników? Przede wszystkim chodziło o nieprawidłowe poinformowanie ich klienta o ekonomicznych konsekwencjach zmiany wysokości oprocentowania oraz o faktycznej skali nieograniczonego ryzyka związanego ze zmienną stopą procentową" - pisze "DGP".

ZBP o decyzji ws. WIBOR: To nie jest wyrok, to jeszcze nic nie oznacza

Do sprawy postanowił się odnieść Związek Banków Polskich, który zwraca uwagę, że to nie wyrok, a jedynie postanowienie sądu.

„W przestrzeni publicznej pojawiła się informacja o wydaniu przez Sąd Okręgowy w Katowicach postanowienia o zabezpieczeniu spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w złotówkach mówiącego o tym, iż kredytobiorcy na czas procesu będą musieli spłacać kredyt oparty wyłącznie na marży bez uwzględnienia wskaźnika WIBOR” – stwierdził wiceprezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek w opublikowanym w czwartek stanowisku.

Jak zwrócił uwagę ZBP, na razie nie ma mowy ani o wyroku sądu ani też o usunięciu WIBOR-u z umowy kredytowej.

„(…) to jest postanowienie o zabezpieczeniu, które czasowo reguluje w jaki sposób zobowiązanie będące przedmiotem sporu ma być regulowane do czasu zakończenia procesu. Nie jest to stwierdzenie, że Sąd uważa, że WIBOR jest nieprawidłowy, a takie informacje pojawiają się w przestrzeni publicznej. Te informacje są nieprawdziwe. Posługiwanie się takimi tezami to skrajne nadużycie. Na ten moment nie ma żadnego wyroku, który odnosiłby się do problematyki wskaźnika WIBOR” – stwierdził wiceprezes ZBP

Dodał, że WIBOR jest „w pełni licencjonowanym, administrowanym i uznanym przez organy sieci bezpieczeństwa finansowego (Komitet Stabilności Finansowej, Komisja Nadzoru Finansowego) wskaźnikiem referencyjnym, który spełnia wszystkie wymogi płynące z unijnych regulacji, w tym rozporządzenia BMR”.

„Podsumowując, opieranie swojej strategii na prawdopodobieństwie, że Sąd usunie z umowy wskaźnik WIBOR, dla którego dodatkowo przewidziany jest obecnie dwuletni okres tranzycji na nowy wskaźnik WIRON, jest w praktyce mocno nierealistycznym oczekiwaniem” – ocenił Tadeusz Białek.

Taki wyrok może oznaczać dla polskich banków prawdziwą katastrofę

Bezprecedensowa decyzja mogłaby doprowadzić polskie banki do prawdziwej katastrofy - takie instytucje stałyby się niemal bankrutami, na co zwraca uwagę Business Insider Polska.

Jeśli banki zostałyby zobowiązane do zwrócenia wszystkich odsetków wynikających ze stawek WIBOR w kredytach hipotecznych, to koszt takiej operacji wyniósłby około 83,7 mld zł. Jeżeli doszłoby do tego nagle, oznaczałoby to regulacyjną niewypłacalność banków i konieczna była interwencja państwa.

SW

Czytaj dalej:

Ziobro atakuje Morawieckiego. Wyjawił, o co chce zapytać premiera ws. KPO

Sąd w Hadze wydał wyrok. Rosja poniesie odpowiedzialność za zamach sprzed 8 lat

Skandal wokół zamku w Stobnicy. Zapadła decyzja sądu

Zabiorą auta pijanym kierowcom. "Konfiskata ograniczy patologię na drogach"

Prezydent Duda zdecydował. Chce na własne oczy zobaczyć miejsce eksplozji

Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka