Ruszyły zwolnienia grupowe w Ringier Axel Springer Polska. Źródło: commons.wikimedia.org
Ruszyły zwolnienia grupowe w Ringier Axel Springer Polska. Źródło: commons.wikimedia.org

Właśnie ruszyły zwolnienia w RASP. Kto jest najbardziej zagrożony?

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Jak dowiedział się portal wirtualnemedia.pl, ruszyły zwolnienia grupowe w Ringier Axel Springer Polska. Cały proces ma zakończyć się do 25 listopada. Z pracą w RASP pożegnać ma się maksymalnie 120 osób.

Zwolnienia grupowe w RASP

W środę ruszyły zapowiadane już wcześniej zwolnienia grupowe w Ringier Axel Springer Polska. Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, tego dnia nie doszło jednak do większych zwolnień. – Nikt do nas nie zgłaszał żadnych problemów – powiedział portalowi Marcin Terlik, dziennikarz Onetu i przedstawiciel Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza działającej przy RASP.

– Nie dotarła do mnie żadna informacja od osoby, która miałaby otrzymać wypowiedzenie – mówi z kolei Mariusz Kotowski, przewodniczący NSZZ "Solidarność” w RASP.

Najbardziej narażone na zwolnienia są osoby pracujące w likwidowanych serwisach Vod.pl i Literia.pl, redakcja zamykanego drukowanego wydania "Auto Świata”, a także redakcja "Przeglądu Sportowego", który będzie mieć od stycznia tylko dwa wydania w tygodniu.

Odprawy dla zwolnionych pracowników 

Zarząd spółki wypłaci jednorazowe wsparcia finansowego wszystkim zatrudnionym w tytułach należących RASP, którzy otrzymują miesięczne wynagrodzenie poniżej średniej krajowej - po to, aby wspomóc ich w okresie podwyżek cen. 

"Osoby, które podpiszą porozumienie o rozwiązaniu umowy, otrzymają odprawę w zależności od stażu pracy: od trzy- do ośmiomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownicy ze stażem pracy do dwóch lat otrzymają trzymiesięczne wynagrodzenie, od 2 do 8 lat – pięciomiesięczne, od 8 do 12 lat – siedmiomiesięczne, powyżej 12 lat – ośmiomiesięczne. Do stażu pracy ma wliczać się także okres zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych" – podaje portal. 

RASP zobowiązał się również do stworzenia funduszu celowego w wysokości 200 tys. zł na pomóc dla osób zwalnianych w trudnej sytuacji życiowej.

"Wielokrotnie postulowaliśmy zmniejszenie skali zwolnień, nie spotkaliśmy się tu jednak ze zrozumieniem. Wierzymy, że to, co udało nam się uzgodnić, to najlepsze warunki, jakie mogliśmy osiągnąć w obecnej sytuacji" - mówili związkowcy.

Ostatnie tego typu działanie nastąpiło wiosną 2020 roku w trakcie pierwszej fali pandemii koronawirusa. Wówczas z tytułami należącymi do wydawcy pożegnało się ok. 90 pracowników. Teraz ma to być łącznie ok. 8 proc.

MP

Czytaj dalej: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura