Donald Tusk podczas Kongresu Programowego PO. (fot. PAP)
Donald Tusk podczas Kongresu Programowego PO. (fot. PAP)

Kongres Programowy PO. Tusk: Moje wnuki naszego rodzinnego Sopotu nie zobaczą

Redakcja Redakcja PO Obserwuj temat Obserwuj notkę 123
W czwartek odbyła się konwencja programowa Platformy Obywatelskiej, poświęcona klimatowi, ochronie środowiska i energetyce. — Czysta, zielona planeta. Czysta, jasna, ciepła, zielona Polska - to są konkretne decyzje, które wymagają gruntowanej zmiany politycznej — podkreślał lider partii Donald Tusk.

Tusk na Kongresie Programowym PO

Donald Tusk podczas konwencji programowej PO zwrócił się do "wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce", którzy nie mają mentalnych i politycznych barier, o wspólną walkę o czystą planetę i czystą Polskę.

— Czysta, zielona planeta. Czysta, jasna, ciepła, zielona Polska - to są konkretne decyzje, które wymagają gruntowanej zmiany politycznej — mówił Tusk. — Myliliśmy się, nie doceniając kwestii ochrony klimatu, ochrony środowiska. Mówię o tym dlatego, że taki uczciwy rachunek sumienia, jeśli chodzi o ostatnie kilkadziesiąt lat, jest potrzebny wszystkim bez wyjątku: politykom, działaczom, tym, którzy chcą Polskę i planetę ratować przed zagrożeniami klimatycznymi i ekologicznymi — oznajmił Tusk.

Szef PO podkreślił, że obecnie jest czas naprawy sytuacji, do której konieczna będzie synergia międzypokoleniowa.

— Trzeba budować synergię między tymi, którzy, paradoksalnie, mimo młodego wieku najgłośniej i najszybciej zareagowali na fundamentalne zagrożenia dla planety i środowiska. Do tego chcemy dołożyć maksymalne umiejętności i możliwości wszystkich generacji — mówił.

— Bezpieczna ekologicznie i klimatycznie Polska i planeta wymaga kompetencji, energii, odwagi, wizji i sprawczości — podkreślił Tusk. — Jeśli czujemy się, a czujemy się, odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale też za przyszłość naszych dzieci i wnuków (...) to musimy bezwzględnie ten rachunek sumienia, a następnie synergię międzypokoleniową, między kompetencjami, odwagą, wizją i sprawczością, budować od dziś — oznajmił lider PO.

"Jednoczmy swoje siły"

Tusk w swoim przemówieniu stwierdził też, że jego wnuki, gdy będą w jego wieku "naszego rodzinnego Sopotu nie zobaczą".

— Ta katastrofa to jest coś, co dotyka nas wszystkich już bezpośrednio. To jest kwestia ich życia i śmierci ich fundamentalnego bezpieczeństwa! — mówił szef PO.

Zdaniem Tuska "Polska za czasów PiSu stała się europejskim wysypiskiem śmieci", a "rzeki za rządów PiSu stały się ściekami".

Podkreślał również, że niezwykle ważne jest, aby opozycja zjednoczyła swoje siły w najbliższych wyborach.

— Z maniakalnym uporem powtarzam: jednoczmy swoje siły. Musimy wygrać wielką grę. To nie jest walka o zwycięstwo partii. Ta gra jest o tym, czy Polska będzie jasna, zielona i bezpieczna. Musimy przystąpić dno wyborów zjednoczeni — mówił Tusk.

"Ideologia wymierzona przeciwko wolności człowieka"

W trakcie wystąpienia Donalda Tuska na scenę weszła aktywistka trzymająca transparent z napisem: "gaz ziemny to broń dyktatorów".

Lider PO w odpowiedzi powiedział kobiecie, że może zostać na scenie. — Śmiało, może pani podejść bliżej — powiedział.

Odnosząc się do hasła z transparentu aktywistki, że "gaz ziemny to broń dyktatorów", Tusk powiedział, że można tę myśl nawet rozwinąć.

— Nie ma w tym przypadku i historia Polski ostatnich lat moim zdaniem pokazuje tak w pigułce, że ci, którzy opowiadają się za autorytaryzmem czy dyktaturą, ci którzy opowiadają się za ciemnymi, ciasnymi ideologiami, ci którzy chcą upaństwowić nasze życie, ci którzy chcą wepchnąć naszą szkołę, nasze dzieci w głębię przesądów i braku refleksji nad światem, oni też wszyscy od lat wypierają problem zagrożenia klimatycznego, oni od lat wypierają problem brudnych rzek, wycinania lasów, albo są sprawcami zatruwania rzek czy wycinania lasów — podkreślał Donald Tusk.

Zdaniem szefa PO nie jest to tylko problem Polski.

— Ta ideologia wymierzona przeciwko wolności człowieka, ideologia wymierzona przeciwko prawom kobiet, ideologia wymierzona przeciwko prawom mniejszości, ideologia wymierzona przeciwko decentralizacji, samodzielności, samowystarczalności wspólnot lokalnych, to wszystko łączy ludzi i siły polityczne, którzy równocześnie zawsze opowiadają się za autorytaryzmem, dyktaturą, a nie demokracją — powiedział.

Trzaskowski: "Wynegocjowaliśmy ogromne pieniądze"

Z kolei Rafał Trzaskowski w swoim przemówieniu podkreślił, że należy inwestować w odnawialne źródła energii.

— Nie wolno nam zmniejszać naszych ambicji, musimy inwestować w odnawialne źródła energii, musimy jak naszybciej odchodzić od paliw kopalnianych, musimy być odważni i stawiać na samowystarczalność i rozproszoną energię — mówił prezydent Warszawy.

Przekonywał również, że PO wynegocjowała "ogromne pieniądze" na nowe miejsca pracy i walkę z ociepleniem klimatycznym.

— Walka z ociepleniem klimatycznym, nasze plany, o których będziemy mówili - to także szansa na zupełnie nową - nowoczesną i innowacyjną Polskę, nowe miejsca pracy i nowe kwalifikacje — podkreślał Trzaskowski.


RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj123 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka