Jerzy Bielecki zrezygnował z funkcji posła. Zastąpi go brat ministra rolnictwa – Leszek Kowalczyk. (fot. YouTube, leszekkowalczyk.pl)
Jerzy Bielecki zrezygnował z funkcji posła. Zastąpi go brat ministra rolnictwa – Leszek Kowalczyk. (fot. YouTube, leszekkowalczyk.pl)

Z Sejmu do spółki Skarbu Państwa? Ważny poseł PiS rezygnuje z posady, znamy następcę

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Leszek Kowalczyk, brat wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka przyjął mandat poselski, którego zrzekł się Jerzy Bielecki. Według nieoficjalnych Bielecki może otrzymać posadę w jednej z energetycznych spółek Skarbu Państwa.

Leszek Kowalczyk przejmuje posadę posła

— Tak, to prawda. Przyjmuję mandat poselski, którego zrzekł się pan poseł Jerzy Bielecki — powiedział Leszek Kowalczyk w rozmowie z Onetem. Jak zaznaczył, nie zna on powodów decyzji rezygnacji Jerzego Bieleckiego. — Próbowałem się dowiedzieć, ale nie bardzo był wyrywny, by mi to wyjaśnić. Nie naciskałem — mówił Kowalczyk.

Jak podaje Onet.pl, przyszły parlamentarzysta od jutra zaczyna szkolenie przygotowujące do zasiadania w Sejmie. Obecnie czeka on jeszcze na formalności, które załatwić powinien wojewoda lubelski Lech Sprawka.

— To właśnie on był następny w kolejce, ale zrezygnował uwagi na pełnioną funkcję — podaje Onet.

Wojewoda lubelski nie chciał być posłem

O swojej decyzji wojewoda poinformował na pilnie zwołanej konferencji w poniedziałek wieczorem. „Zrzekam się przysługującego mi pierwszeństwa do mandatu okręgu wyborczego nr 6 na rzecz kandydata z listy kandydatów na posłów nr 2 Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, który uzyskał kolejno największą liczbę głosów – powiedział Sprawka.

- Podejmując te decyzję kierowałem się odpowiedzialnością wynikającą z zakresu i dynamiki sytuacji kryzysowej na terenie województwa lubelskiego – powiedział.

Podkreślił, że chodzi między innymi o działania w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy, skomplikowaną sytuację na granicy polsko-białoruskiej, realizację wielu przedsięwzięć na rzecz mieszkańców regionu związanych z łagodzeniem skutków inflacji i zaburzeń gospodarczych wywołanych m.in. wojną rosyjsko-ukraińską i pandemią COVID-19.

- Nie jestem, tak jak każdy z nas, niezastąpiony, ale procedura powołania nowego wojewody i proces wdrożenia do wspomnianych zadań od strony merytorycznej i organizacyjnej oraz nawiązania współpracy z różnymi podmiotami mogłaby spowodować wydłużenie realizacji zadań. Dlatego w poczuciu odpowiedzialności wobec mieszkańców województwa lubelskiego, ale również Prezesa Rady Ministrów i całego rządu, których reprezentuję, podjąłem decyzję o pozostaniu na stanowisku wojewody lubelskiego i nieobejmowaniu mandatu posła – zaznaczył.

Bielecki dostanie nową posadę w spółce Skarbu Państwa?

Posłanka Platformy Obywatelskiej Marta Wcisło wspomniała na Twitterze o możliwych powodach rezygnacji Jerzego Bieleckiego z funkcji posła.

— Poseł Jerzy Bielecki z Janowa Lubelskiego zrzekł się mandatu. W nagrodę za 12 wystąpień przez trzy lata dostaje ciepły stołek w Spółce Skarbu Państwa. Bierny, mierny, ale wierny — napisała.

Według nieoficjalnych informacji Bielecki może otrzymać posadę w energetycznej spółce Skarbu Państwa. Pisał o tym też niedawno tygodnik "Polityka". Jak wskazuje Onet, rezygnacja Jerzego Bieleckiego ma utorować drogę do Sejmu 28-letniemu Michałowi Moskalowi, który obecnie jest najbliższym współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego w centrali PiS. 

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj23 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka