Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Oto zwycięzca, słyszałeś ten wyraz?

"Essa" - młodzieżowe słowo 2022. Fot. Wikimedia Commons
"Essa" - młodzieżowe słowo 2022. Fot. Wikimedia Commons
"Essa" została uznana przez internautów za Młodzieżowe Słowo Roku 2022. To inaczej "luz", coś, co przyszło łatwo, wyraz radości lub pozdrowienia.

Zwycięski wyraz o interesującym syczącym brzmieniu ma także swoje warianty niewerbalne, występuje w formie gestu lub emotikonu. - Decyzją głosujących internautów ten tytuł przypadł tegorocznemu faworytowi – słowu "essa". Zostało ono w ten sposób wyróżnione spośród 20 finałowych słów, które przeszły do II etapu konkursu - poinformowała prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Essa to pozytywne słowo, często wyrażane w geście triumfu lub sukcesu. Rozpropagował je popularny wśród młodzieży raper Wini, czyli Winicjusz Bartków w piosence "Essa" w 2017 roku. "W starej fabryce techno party melatron, to było pierwsze polskie rave’y. (…) Tablety, amfa, gandzia, wóda. (…) Tak bawiły się wariaty, a krzyczeli przy tym “ESSA!" - brzmi fragment utworu.  

Artur Rojek do Łukasza Minty: Spotkamy się w sądzie

"Odklejka" 

Jury postanowiło natomiast docenić inne słowo - "odklejka". Mówimy tak często o kimś, komu "odbija palma", odkleja się od rzeczywistości, pozostaje w sferze marzeń, snuje nierealne plany lub mówi głupoty. "Odklejka" już wcześniej występowała w języku potocznym, ale przez młodzież została odkryta na nowo dzięki obecnym w slangu jednostkom z przedrostkiem od– np.: "odklejony", "odklejus", "odkleja". Przypomnijmy, że "od-" słyszalne jest także w takich ekspresywnych realizacjach, jak: "odlot", "odpał", "odjazd", które jednoznacznie wskazują, że trzymanie się gruntu i reguł to nie domena młodzieżowego świata - wyjaśnia Wileczek.  

Boniek krytykuje piłkarzy. Jeden z reprezentantów: "zrobiono z nas chciwców"

Plebiscyt dla Młodzieżowe Słowo Roku

Blisko podium znalazły się także takie słowa, jak: "slay", "łymyn", "betoniarz" czy "NPC". Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak jednak wyjaśniają organizatorzy, Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. W ubiegłym roku na podium znalazły się: "śpiulkolot", "naura" i "twoja stara". Listę i definicje wybranych słów ze wszystkich edycji plebiscytu można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku. 

Tacy są polscy lekarze. Za niedługo możemy ich stracić


GW


Lubię to! Skomentuj35 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości