"Essa" - młodzieżowe słowo 2022. Fot. Wikimedia Commons
"Essa" - młodzieżowe słowo 2022. Fot. Wikimedia Commons

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Oto zwycięzca, słyszałeś ten wyraz?

Redakcja Redakcja Obyczaje Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
"Essa" została uznana przez internautów za Młodzieżowe Słowo Roku 2022. To inaczej "luz", coś, co przyszło łatwo, wyraz radości lub pozdrowienia.

Zwycięski wyraz o interesującym syczącym brzmieniu ma także swoje warianty niewerbalne, występuje w formie gestu lub emotikonu. - Decyzją głosujących internautów ten tytuł przypadł tegorocznemu faworytowi – słowu "essa". Zostało ono w ten sposób wyróżnione spośród 20 finałowych słów, które przeszły do II etapu konkursu - poinformowała prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Essa to pozytywne słowo, często wyrażane w geście triumfu lub sukcesu. Rozpropagował je popularny wśród młodzieży raper Wini, czyli Winicjusz Bartków w piosence "Essa" w 2017 roku. "W starej fabryce techno party melatron, to było pierwsze polskie rave’y. (…) Tablety, amfa, gandzia, wóda. (…) Tak bawiły się wariaty, a krzyczeli przy tym “ESSA!" - brzmi fragment utworu.  

Artur Rojek do Łukasza Minty: Spotkamy się w sądzie

"Odklejka" 

Jury postanowiło natomiast docenić inne słowo - "odklejka". Mówimy tak często o kimś, komu "odbija palma", odkleja się od rzeczywistości, pozostaje w sferze marzeń, snuje nierealne plany lub mówi głupoty. "Odklejka" już wcześniej występowała w języku potocznym, ale przez młodzież została odkryta na nowo dzięki obecnym w slangu jednostkom z przedrostkiem od– np.: "odklejony", "odklejus", "odkleja". Przypomnijmy, że "od-" słyszalne jest także w takich ekspresywnych realizacjach, jak: "odlot", "odpał", "odjazd", które jednoznacznie wskazują, że trzymanie się gruntu i reguł to nie domena młodzieżowego świata - wyjaśnia Wileczek.  

Boniek krytykuje piłkarzy. Jeden z reprezentantów: "zrobiono z nas chciwców"

Plebiscyt dla Młodzieżowe Słowo Roku

Blisko podium znalazły się także takie słowa, jak: "slay", "łymyn", "betoniarz" czy "NPC". Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak jednak wyjaśniają organizatorzy, Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. W ubiegłym roku na podium znalazły się: "śpiulkolot", "naura" i "twoja stara". Listę i definicje wybranych słów ze wszystkich edycji plebiscytu można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku. 

Tacy są polscy lekarze. Za niedługo możemy ich stracić


GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości