Od nowego roku z kolei stawki za abonament pójdą w górę. fot. PAP/Marcin Bielecki
Od nowego roku z kolei stawki za abonament pójdą w górę. fot. PAP/Marcin Bielecki

Podstawowa opłata będzie jeszcze wyższa. Nawet zwolnieni z niej mogą mieć kłopoty

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
Mężczyzna w wieku 71-lat jako, że jest emerytem i nie przekracza określonych dochodów nie musiał płacić za abonament RTV. Tak jednak mu się tylko wydawało. Poczta Polska domaga się od niego 1651 złotych. Wszystko przez to, że nie zgłosił wcześniej tej informacji na poczcie.

Abonament RTV jest obowiązkowy, ale nie dla wszystkich. Kto nie musi płacić

W Polsce każda osoba, która w domu posiada telewizor lub radioodbiornik ma obowiązek rejestracji takiego urządzenia oraz regularnego opłacania abonamentu RTV.

Z comiesięcznych opłat za użytkowanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych zwolnione są: osoby, które ukończyły 75. rok życia lub 60. rok życia i pobierają emeryturę, której miesięczna wartość nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia, bezrobotni, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc., osoby niezdolne do pracy i z pierwszą grupą inwalidzką, kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi, bądź ich rodziny, oraz osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych np. zasiłku stałego czy przedemerytalnego.

Czytaj: Oświadczenie prezydenta w sprawie noweli ustawy o SN. Zaapelował do parlamentu

Ci, którzy nie płacą abonamentu muszą liczyć się z grzywną. Jedną z nich otrzymał 71-letni emeryt, który był przekonany, że spełnia warunki do niepłacenia.

Emeryt nie zgłosił informacji o abonamencie RTV, musi zapłacić karę

Interia opisała historię mężczyzny, który od 2005 roku opłacał abonament RTV. Zmieniło się to po namowach sąsiadów, którzy poinformowali go, że nie musi tego robić. Przez lata wszystko było w porządku, ale w lipcu 2022 roku Poczta Polska wysłała mu upomnienie, dotyczące zaległych opłat abonamentowych od początku 2017 roku do czerwca 2022.

Dlaczego Poczta Polska domaga się opłacenia należności przez mężczyznę skoro jest on zwolniony? Okazuje się, że zwolnienie nie następuje automatycznie, a trzeba je zgłosić na poczcie. Stąd też 71-latek musiał przez cały okres płacić obowiązkową opłatę.

Emeryt musi zapłacić w sumie 1651 złotych, a tylko Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może cofnąć tę decyzję. Jak przekazał mężczyzna w rozmowie z portalem, będzie ubiegał się o umorzenie kary.

Wzrośnie opłata za abonament RTV

Wysokość abonamentu RTV ustala Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W br. opłaty za odbiorniki radiowe wynosiły 7,50 zł na miesiąc, a za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego opłata była równa 24,50 zł.

Od nowego roku z kolei stawki będą wynosić 8,70 za odbiornik radiowy i 27,30 zł za telewizor lub telewizor i radioodbiornik.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura