Walerij Gierasimow (z prawej) cudem uniknął śmierci.
Walerij Gierasimow (z prawej) cudem uniknął śmierci.

Ten zamach mógł doprowadzić do wojny z Rosją. Amerykanie zareagowali zbyt późno

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Ukraina planowała zamach na szefa Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej Walerija Gierasimowa podczas wizyty na nielegalnie okupowanych terenach. Administracja Stanów Zjednoczonych chciała zapobiec atakowi z obawy przed wywołaniem kolejnej wojny światowej. Ostrzał się odbył, ale Gierasimow przeżył.

"NYT": USA obawiały się rozlewu wojny 

Do sensacyjnych ustaleń wywiadowczych dotarł "New York Times". Amerykanie dowiedzieli się, że Gierasimow w kwietniu planuje przyjechać na linię frontu. Ukrywali tę informację przed Ukraińcami, nie chcąc zachęcać ich do zamachu na życie rosyjskiego generała. Stany Zjednoczone zdawały sobie sprawę z tego, że Moskwa od razu oskarży Waszyngton o atak, co wywoła eskalację konfliktu.  

Zobacz też: 

Kwestia przekazania niemieckich czołgów na Ukrainę - Scholz ujawnił plany

Rosyjski wojskowy za dużo powiedział. Nagranie usunięto z sieci

Wielki pożar we Władywostoku. Słup ognia sięgał kilka metrów w górę

Ukraina przygotowała się do zamachu

O przyjeździe Gierasimowa dowiedziały się służby w Kijowie. Miejscem spotkania z żołnierzami kraju agresora było Izium, a przeciek wyszedł od dziennikarzy, relacjonujących wojnę. - Powiedzieliśmy im, żeby tego nie robili - mówi gazecie jeden z amerykańskich urzędników. Amerykanie przestrzegli Ukraińców zbyt późno.

Armia okupowanego kraju poinformowała sojusznika, że dokonuje właśnie ataku na pozycje rosyjskie. W ostrzale zginęło wielu żołnierzy wojsk Władimira Putina, ale Gierasimow uszedł z życiem. Ostatecznie - jak podawali blogerzy i profile wojenne w mediach społecznościowych - miał być ciężko ranny w wyniku ataku na kwaterę dowództwa w pobliżu Izium. "Ukraińska Prawda" nie potwierdziła rewelacji o rannym Gierasimowie w ukraińskich źródłach wywiadowczych. 

Czytaj: "Politico" uderza w Sikorskiego. Zarabiał 40 tys. euro za "nieokreślone konsultacje"


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka