Szef KGP gen. Jarosław Szymczyk, fot. policja.gov.pl
Szef KGP gen. Jarosław Szymczyk, fot. policja.gov.pl

Nieoficjalnie: Jarosław Szymczyk poda się do dymisji. Szef MSWiA: Wykluczam dymisję

Redakcja Redakcja Policja Obserwuj temat Obserwuj notkę 99
Jeszcze w tym tygodniu komendant główny policji gen. Jarosław Szymczyk poda się do dymisji — twierdzą źródła Onetu. Ta decyzja miała zostać na nim wymuszona przez politycznych zwierzchników. MSWiA zaprzecza, że poszukuje następcy komendanta.

Dymisja gen. Szymczyka?

Według informatorów Onetu w incydencie z wybuchem granatnika w siedzibie Komendy Głównej Policji ucierpiał nie tylko wizerunek samego komendanta, lecz również całej policji, stąd dymisja będzie na gen. Szymczyku wymuszona politycznie.

Na pytanie, czy złoży dymisję, szef KGP w rozmowie z "Rz" odparł: "na dziś nie widzę powodu, żeby taki wniosek składać". "Aczkolwiek mam świadomość, że to decyzja pana ministra spraw wewnętrznych i administracji, a docelowo decyzja pana premiera, i ja się jej podporządkuję" - zapewnił.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński twierdzi, że dymisji nie będzie. "W związku z sytuacją dot. ukraińskiego prezentu dla gen. J. Szymczyka gotowość przyjazdu do Polski i spotkania ze mną wyraził szef MSW Ukrainy D. Monastyrski. Do spotkania dojdzie niebawem" - napisał Kamiński na Twitterze. "Jednocześnie, ucinając spekulacje medialne, wykluczam dymisję Komendanta Głównego Polskiego" - podkreślił.

Polecamy: Sportowe Podsumowanie Roku 2022 - Salon24.pl organizuje debatę o sporcie

Następca komendanta głównego policji

W tej chwili trwa szukanie następcy gen. Szymczyka. Radio Zet poinformowała dzisiaj, że pod uwagą brany jest nadinsp. Piotr Mąka, komendant wojewódzki z Poznania, ale zdaniem informatorów Onetu ma on zbyt słabe poparcie u władzy.

Bardziej prawdopodobnym kandydatem do objęcia stanowiska komendanta głównego policji jest nadinsp. Paweł Dzierżak, obecny komendant stołeczny policji, wcześniej związany z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie.

Jednak jak ustalił PAP u źródeł w kierownictwie MSWiA, "informacja w sprawie poszukiwania nowego następcy gen. insp. Jarosława Szymczyka jest nieprawdziwa".

Polacy o gen. Szymczyku - miażdżący sondaż

Polacy jednoznacznie oceniają incydent, do którego doszło w Komendzie Głównej Policji. Ponad 80 proc. osób uważa, że komendant główny policji, generalny inspektor Jarosław Szymczyk powinien stracić - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

 80,1 proc. badanych uważa, że Jarosław Szymczyk powinien pożegnać się ze stanowiskiem. 53,3 proc. odpowiedziało, że "zdecydowanie tak". 8,1 proc. uważa, że komendant główny policji powinien zachować swoje stanowisko. 4,1 proc. wskazało odpowiedź "zdecydowanie nie". 11,8 proc. respondentów nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

ja

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo