Czesław Michniewicz nie jest już trenerem reprezentacji Polski. Źródło: YouTube/Łączy nas piłka
Czesław Michniewicz nie jest już trenerem reprezentacji Polski. Źródło: YouTube/Łączy nas piłka

PZPN podjął decyzję. Michniewicz kończy swoją przygodę z reprezentacją Polski

Redakcja Redakcja Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 47
Czesław Michniewicz nie będzie już selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski. Biało-czerwonych w eliminacjach do Euro 2024 poprowadzi już inny szkoleniowiec. Kontakt trenera z PZPN wygaśnie 31 grudnia.

W czwartek odbyło się spotkanie Czesława Michniewicza z szefem PZPN Cezarym Kuleszą. Wynikiem rozmów jest odejście Michniewicza z funkcji trenera reprezentacji Polski. 

Michniewicz odchodzi z reprezentacji Polski 

W czwartek PZPN poinformował, że Czesław Michniewicz kończy swoją przygodę z kadrą.

"Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że z dniem 31 grudnia 2022 roku Czesław Michniewicz przestanie pełnić funkcję selekcjonera reprezentacji Polski" – czytamy w oświadczeniu.

"W imieniu zarządu PZPN chcieliśmy serdecznie podziękować Czesławowi Michniewiczowi za 11 miesięcy pracy na stanowisku selekcjonera. Jak wiemy, trener przejął kadrę w bardzo trudnym momencie. Mimo tych okoliczności, zdołał wywalczyć awans na mundial, utrzymał także miejsce w elicie Ligi Narodów. Poprowadził również reprezentację do pierwszego od 36 lat awansu do fazy pucharowej mistrzostw świata. Za to (...) należą się podziękowania" – powiedział prezes PZPN Cezary Kulesza.

"Jednak, aby właściwie ocenić pracę selekcjonera, musieliśmy wziąć pod uwagę również inne kluczowe kwestie, takie jak długofalowy pomysł na dalsze funkcjonowanie reprezentacji oraz kierunek jej rozwoju. Dlatego, po wielu spotkaniach i analizach, podjęliśmy niełatwą decyzję o zakończeniu współpracy (...)" - dodał.

Styl i atmosfera zadecydowały 

52-letni Michniewicz został selekcjonerem w styczniu 2022 po tym, jak z pracy zrezygnował Portugalczyk Paulo Sousa. Zrealizował wszystkie zadania - awansował w marcu po finałowym barażu ze Szwecją (2:0) do mistrzostw świata, utrzymał drużynę w najwyższej dywizji Ligi Narodów (z "polskiej" grupy spadła Walia), a na mundialu w Katarze wyszedł z grupy.

Sporo wątpliwości wzbudził jednak styl biało-czerwonych w fazie grupowej, w której zremisowali z Meksykiem 0:0, wygrali z Arabią Saudyjską 2:0 i przegrali z Argentyną 0:2.

Jeszcze bardziej na jego niekorzyść, jak podawały media, działały sprawy wokół reprezentacji, m.in. tzw. afera premiowa.

Kto po Michniewiczu? 

Na ten moment nie wiadomo, kto będzie zastępcą Czesława Michniewicza. Jak podaje Marek Szkolnikowski z TVP Sport, PZPN zachęca do wysyłania ofert i przedstawienia planu ofensywnej gry i długofalowego planu aż do mundialu 2026.

W mediach spekuluje się natomiast, że reprezentację Polski może przejąć Ukrainiec Andrij Szewczenko, trener Arabii Saudyjskiej Hervé Renard lub Roberto Martinez, który opuścił reprezentację Belgii po nieudanym mundialu w Katarze.  

Mateusz Pacak

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj47 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport