Królowa Danii Małgorzata II. Źródło: commons.wikimedia.org
Królowa Danii Małgorzata II. Źródło: commons.wikimedia.org

Królowa Danii znalazła się na ustach całego świata. Oburzenie wywołała jedna decyzja

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Królowa Danii Małgorzata II pozbawiła swoje wnuczęta tytułów książęcych. Wiadomość ta wywołała niemałe zamieszanie w mediach. Nic w tym dziwnego, monarchia to ostatnio nośny temat, zaledwie we wrześniu tego roku na ustach wszystkich był pogrzeb Elżbiety II, a przeprowadzony prawie dwa lata temu wywiad Księcia Harryego i Meghan Markle u Oprah nadal podsyca emocje w dyskusji o słuszności istnienia monarchii. O co chodzi z kontrowersyjną decyzją Królowej Danii, i kogo ona zabolała najmocniej?

Królowa Danii pozbawia wnuczęta tytułów książęcych 

Królowa Danii, Małgorzata II podjęła decyzję o pozbawieniu swoich wnucząt tytułów książęcych. Decyzja ta wchodzi w życie z 1 stycznia 2023 r., i przez to 23-letni Mikołaj, 20-letni Feliks, 13-letni Henryk i dziesięcioletnia Atena nie będą mogli już posługiwać się swoimi tytułami. Czemu?

Oświadczenie Królowej Danii opublikowane pod koniec września wyjaśniało:

"Swoją decyzją Jej Wysokość chce stworzyć możliwości dla czwórki wnucząt, aby w większym stopniu były w stanie kształtować swoje własne życie i nie były ograniczane przez specjalne względy i zobowiązania, które implikuje formalna przynależność do Rodziny Królewskiej jako instytucji".

Zdaniem Małgorzaty II, jej wnuczęta powinny kontynuować życie bez obowiązków związanych z byciem książętami. Tytuły hrabiego i hrabiny Monpezat to jedyne, do których prawa będą mieli potomkowie monarchini. 

Oburzenie w rodzinie królewskiej 

Decyzja ta bardzo nie przypadła do gustu przede wszystkim hrabinie Aleksandrze i jej byłemu mężowi, księciu Joachimowi. Duńskim mediom wyjaśniali, że ich synowie czują się pokrzywdzeni decyzją królowej.

"Dzieci czują się wykluczone. Nie mogą zrozumieć, dlaczego odbiera się im ich tożsamość" – wyjawiła dla serwisu bt.dk Aleksandra, a jej były małżonek, Książę Joachim potwierdził to w rozmowie z tabloidem Ekstra Bladet słowami "Wszyscy jesteśmy bardzo smutni. Nigdy nie jest miło patrzeć, jak twoje dzieci są krzywdzone. Zostali postawieni w sytuacji, której nie rozumieją". Sam książę Mikołaj również zabrał głos w całej sprawie, mówiąc "Jesteśmy, jak stwierdzili moi rodzice, w szoku z powodu tej decyzji i tego, jak szybko do niej doszło. Jestem zdezorientowany i nie wiem, dlaczego tak się dzieje". 

Królowa Danii przeprasza za zaistniałą sytuację 

Bardzo szybko kontrowersja obiegła duńskie i światowe media, a Małgorzata II zmuszona była wystosować oficjalne przeprosiny za zaistniałą sytuację. "Podjęłam decyzję jako królowa, matka i babcia, ale jako matka i babcia nie doceniłam stopnia, w jakim mój najmłodszy syn i jego rodzina poczują się tym dotknięci. Za to przepraszam", wytłumaczyła, przytaczając również fakt, że nie jest to pierwsza taka decyzja w Europie.

W 2019 roku Karol XVI Gustaw, Król Szwecji podjął podobną decyzję. Pięcioro z siedmiorga jego wnucząt pozbawił przynależności do dworu. Zachowały one, w przeciwieństwie do przypadku z Danii, prawa do tronu i tytułów książęcych, jednak nie mogą używać ich oficjalnie, ani nikomu przekazywać. 

Małgorzata II ma 80 lat i panuje od 1972 r. Jej decyzja wchodzi w życie z 1 stycznia 2023. Czy uważasz ją za słuszną?

Salonik24 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka