Syn "El Chapo" został schwytany przez służby bezpieczeństwa. Źródło: EPA/Felipe Gutierrez, YouTube
Syn "El Chapo" został schwytany przez służby bezpieczeństwa. Źródło: EPA/Felipe Gutierrez, YouTube

Siły bezpieczeństwa schwytały syna "El Chapo". Oto, jak wyglądała akcja

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
W czwartek meksykańskie siły bezpieczeństwa schwytały syna słynnego barona narkotykowego "El Chapo", Ovidio Guzmana. Po tym aresztowaniu w stanie Sinaloa, na zachodzie kraju, wybuchły zamieszki, w których zginęło trzech policjantów. Zobaczcie filmy, na których widać akcję służb i strzelaninę w Meksyku z kartelem dziedzica "białego" imperium.

Syn "El Chapo" schwytany 

Ovidio Guzman, uznawany jest za jednego z przywódców kartelu z Sinaloa i jednego z największych handlarzy fentanylem. Co roku ten syntetyczny narkotyk prowadzi w Stanach Zjednoczonych do kilkudziesięciu tysięcy zgonów. USA wyznaczyły nagrodę w wysokości 5 mln dolarów za pomoc w jego ujęciu.

Lokalne media wskazują, że do starć gangów narkotykowych z siłami bezpieczeństwa dochodzi na kilka dni przed pierwszą wizytą prezydenta USA Joe Bidena w Meksyku.

Moment zatrzymania został opublikowany na Twitterze:

Zamieszki w Sinaloa 

Kilka godzin po porannym zatrzymaniu syna słynnego przemytnika w mieście Culiacan, stolicy Sinaloa, w kilku miejscach tego stanu doszło do zamieszek, blokad dróg oraz przypadków strzelania do funkcjonariuszy policji, jak i w kierunku samolotów w rejonie lotniska.


Poza trzema zabitymi policjantami, kilkanaście osób zostało rannych podczas wymiany ognia pomiędzy funkcjonariuszami, a członkami kartelu. Z powodu wzrostu przemocy w Sinaloa władze stanowe wezwały miejscową ludność do pozostania w domach.

Dodajmy, że Ovidio Guzman został przetransportowany do miasta Meksyk. Do eskorty syna "El Chapo" wykorzystano nawet konwój powietrzny. 

To nie pierwsze zatrzymanie syna "El Chapo"

Syn Guzmana został ujęty w 2019 roku, ale prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador - po przejęciu przez kartel narkotykowy z Sinaloa kontroli nad częścią stanu - zgodził się wówczas uwolnić przestępcę.

Z kolei słynny "El Chapo" został namierzony przez policję i schwytany w 2015 r. na terenie Meksyku. Jego odsiadka nie trwała jednak długo i zakończyła się ucieczką. W 2016 r. został ponownie schwytany, a następnie przekazany wymiarowi sprawiedliwości USA. W lipcu 2019 r. skazano go przed amerykańskim sądem na karę dożywotniego więzienia. Zasądzono też przepadek mienia przestępcy. O jego losach i korumpowaniu polityków i służb w Meksyku opowiada serial "El Chapo" produkcji Netflix. 

MP

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo