Usunięcie krzyża w Walencji. Źródło: Screen z Twittera
Usunięcie krzyża w Walencji. Źródło: Screen z Twittera

Lewicowe władze usuwają krzyż. "To historyczny dzień dla miasta i demokracji"

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 167
Z miejskiego parku Ribalta w Walencji zniknął duży krzyż. Lewicowe władze Castellon, które do tego doprowadziły, uważają, że był on "pozostałością frankizmu”. – To historyczny dzień dla Castellon i dla demokracji – powiedziała Veronica Ruiz, radna zajmująca się sprawami kultury.

Usunięcie krzyża w Walencji. Nie obyło się bez zamieszek 

Władze odwołały się do ustawy o pamięci historycznej z 2007 r., wymierzonej w symbole z czasów dyktatury frankistowskiej. Krzyż znajdował się w przestrzeni publicznej od 79 lat. Teraz zostanie przekazany biskupstwu Segorbe-Castellon.

– W środę rano policja otoczyła teren z krzyżem i dźwig rozpoczął prace – powiedziała Maria Riesco z organizacji Prawników Chrześcijańskich. Doszło do ostrej konfrontacji werbalnej pomiędzy grupami obrońców i przeciwników krzyża, wznoszono okrzyki przeciwko radnym z radykalnie lewicowej Compromis, która rządzi w Castellon w koalicji z socjalistami z Walencji (PSVP). Zamieszki trwały cały dzień, a do usunięcia krzyża doszło dopiero późnym wieczorem”.


Prawnicy Chrześcijańscy próbowali zatrzymać przeniesienie krzyża na drodze prawnej, jednak ich wniosek został w środę oddalony przez sąd.

– To historyczny dzień dla Castellon i dla demokracji - stwierdziła Veronica Ruiz, radna zajmująca się sprawami kultury. – Po latach walki i przeszkód prawnych możemy usunąć krzyż i faszystowski pomnik, który znieważa część naszego społeczeństwa – zaznaczyła. Jak podała, po przeniesieniu krzyża zostanie przywrócony wygląd parku zgodny z planami z roku 1926. Projekt zostanie zrealizowany w ciągu 6 tygodni, a przeznaczony na niego budżet to około 60 tys. euro.

"To akt zemsty i sekciarstwa" 

Według rzecznika opozycyjnej prawicy Begonii Carrasco, "krzyż jest tylko symbolem chrześcijańskim, wolnym od ideologii politycznej”, a usunięcie go z przestrzeni publicznej to "akt zemsty i sekciarstwa”.

– Będziemy walczyli o przywrócenie krzyża, dojdziemy do celu – zapowiedziała Maria Riesco. Organizacja Prawników Chrześcijańskich wytoczyła już kilkadziesiąt procesów w obronie krzyży na terenie całego kraju; w wielu przypadkach wygrała. "Celem organizacji jest obrona wolności religijnej, życia, rodziny i wszystkich obywateli, których prawa i wolności zostały naruszone z powodu wiary” - czytamy na stronie internetowej organizacji.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka