Patrioty dla Polski i Ukrainy. Fot. NATO
Patrioty dla Polski i Ukrainy. Fot. NATO

Niemieccy żołnierze do obsługi Patriotów w Polsce. Zapadła decyzja

Redakcja Redakcja Bezpieczeństwo Narodowe Obserwuj temat Obserwuj notkę 119
Prezydent Andrzej Duda wyraził zgodę na stacjonowanie żołnierzy Bundeswehry na wschodzie Polski. W przyszłym tygodniu do kraju przyjadą pierwsi Niemcy, którzy będą obsługiwać Patrioty, przekazane przez rząd w Berlinie.

Gdzie będą stacjonować niemieccy żołnierze?

Jak podało IAR, dokument w tej sprawie podpisała głowa państwa. Niemieccy żołnierze na Lubelszczyźnie zjawią się po weekendzie. Ma być ich kilkuset, którzy wraz z systemem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot będą stacjonować na Lubelszczyźnie. Lokalizacja jest uzgodniona z Dowództwem Operacyjnym Sił Zbrojnych, w porozumieniu z kierownictwem resortu obrony.  

Patrioty dla Polski i Ukrainy

Przekazanie systemu Patriot i wysłanie niemieckich żołnierzy ma związek z wybuchem w Przewodowie, do którego doszło w połowie listopada. Strona polska wraz z NATO poinformowały, że odpowiedzialność za eksplozję ponosi Ukraina - "zabłądziła" rakieta z systemu przeciwlotniczego. Kijów do dzisiaj nie przyznaje się do winy, wskazując na odpowiedzialność rosyjską.

Po rozmowach Joe Bidena z kanclerzem Olafem Scholzem, Berlin zobowiązał się do przekazania Patriotów Polsce i Ukrainie. Na początku był wobec tego pomysłu niechętny, gdy takie rozwiązanie zaproponował szef polskiego MON Mariusz Błaszczak. 

GW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo