Komenda Miejsca Policji w Łomży poinformowała o utracie notatnika służbowego policjanta. Źródło: Twitter/Polska Policja
Komenda Miejsca Policji w Łomży poinformowała o utracie notatnika służbowego policjanta. Źródło: Twitter/Polska Policja

Kolejna wpadka policji. Zniknęły dzienniki służbowe z danymi, skutki mogą być tragiczne

Redakcja Redakcja Policja Obserwuj temat Obserwuj notkę 56
Komenda Miejsca Policji w Łomży poinformowała o "utracie notatnika służbowego policjanta". Prokuratura Rejonowa w Łomży wszczęła śledztwo, a w Komendzie Miejskiej Policji w Łomży trwają postępowania wyjaśniające i dyscyplinarne. Sytuacja może mieć poważne konsekwencje dla mieszkańców.

O zdarzeniu poinformowano Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i Prokuraturę Rejonową w Łomży.

Policja ostrzega mieszkańców 

Zaginione dane mają dotyczyć osób, które były legitymowane na terenie powiatu łomżyńskiego między 9 sierpnia 2021, a 1 stycznia 2022 roku. 

W oświadczeniu wskazano, że notatniki zawierały dane osobowe - numery PESEL, adresy zamieszkania, numery dowodów osobistych, prawa jazdy, informacje o sposobie zakończenia interwencji, w tym ewentualne informacje o mandatach karnych i punktach karnych.

Policja w specjalnym komunikacie ostrzegła mieszkańców przed możliwymi konsekwencjami. "Powyższe naruszenie ochrony danych może doprowadzić do utraty kontroli nad własnymi danymi osobowymi, kradzieży, lub sfałszowania tożsamości lub naruszenia dobrego imienia. Powyższe może skutkować m. in. próbami uzyskania przez osoby trzecie, na szkodę osoby, której dane naruszono kredytu w instytucjach pozabankowych czy uzyskania dostępu do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej przysługujących osobie, której dane naruszono" – czytamy. 

Aby ustrzec się przed ewentualnymi problemami funkcjonariusze radzą, by podjąć środki zaradcze, w tym: założyć konto w Biurze Informacji Kredytowej, aktywować alerty BIK oraz skorzystać z bezpłatnego zastrzeżenia numeru PESEL.

"Poza wyżej wymienionymi środkami zaradczymi zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku nieoczekiwanych kontaktów za pośrednictwem telefonu, komunikatorów i portali społecznościowych oraz e-mail, ze względu na ewentualne próby uzyskania brakujących danych osobowych przez osoby nieuprawnione" - dodaje Inspektor Ochrony Danych w Komendzie Miejskiej Policji w Łomży Mateusz Prokopiuk.

Policjanci będą mieli problemy 

Aktualnie prowadzone jest postępowanie dyscyplinarne, które ma na celu wyciągnięcie konsekwencji służbowych wobec osób, które dopuściły się do naruszenia danych osobowych. 

"Jednocześnie w związku ze zdarzeniem podjęto działania zmierzające do wyeliminowania prawdopodobieństwa wystąpienia podobnych incydentów w przyszłości" – zapewnia policja.

"Za zaistniałą sytuację przepraszamy” – czytamy na stronie KMP w Łomży. 

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo