Większa stawka za abonament RTV. Źródło: PAP archiwum/Darek Delmanowicz
Większa stawka za abonament RTV. Źródło: PAP archiwum/Darek Delmanowicz

Zapomnisz o terminie i zapłacisz więcej. Obowiązkowa opłata jeszcze wyższa od nowego roku

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Abonament RTV trzeba opłacić najpóźniej do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. W tym roku stawka nieco wzrosła. Poczta Polska przygotowała jednak specjalną ofertę. Jeżeli zapłaci się z góry za cały rok to można liczyć na 10 proc. zniżki.

Abonament RTV większy niż w roku 2022

Przypomnijmy, że abonament RTV jest opłatą obowiązkową. Jej wysokość ustala Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W ubiegłym roku opłaty za odbiorniki radiowe wynosiły 7,50 zł na miesiąc, a za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego opłata była równa 24,50 zł.

Od nowego roku z kolei stawki będą wynosić 8,70 za odbiornik radiowy i 27,30 zł za telewizor lub telewizor i radioodbiornik. 

Specjalny rabat na abonamet RTV w 2023 roku

Poczto Polska przygotowała dla użytkowników specjalne rabaty z tytułu wnoszenia opłaty z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc. Osoby, które zapłacą abonament od razu za cały rok do dnia 25 stycznia 2023 roku, będą mogli liczyć na 10 proc. zniżki.

Osoby fizyczne są zobowiązane do wniesienia jednej opłaty abonamentowej bez względu na to, ile mają odbiorników RTV w domu.

Za nieopłacenie abonamentu RTV grozi kara

Warto pamiętać, że polskie prawo jasno określa, iż rejestracja radiofonicznych i telewizyjnych to obowiązek każdego obywatela. Można tego dokonać osobiście w placówkach pocztowych Poczty Polskiej SA w terminie 14 dni od wejścia w jego posiadanie lub za pośrednictwem strony internetowej poczty. 

Tak samo zapisane jest to, że abonament RTV trzeba opłacić najpóźniej do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. W przypadku, gdy użytkownik zapomni uiścić opłat zostaną naliczone odsetki w takiej wysokości, jak dla zaległości podatkowych. 

Abonament RTV. Kto nie musi płacić?

Z comiesięcznych opłat za użytkowanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych zwolnieni są: osoby, które ukończyły 75. rok życia lub 60. rok życia i pobierają emeryturę, której miesięczna wartość nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia, bezrobotni, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc., osoby niezdolne do pracy i z pierwszą grupą inwalidzką, kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi, bądź ich rodziny, oraz osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych np. zasiłku stałego czy przedemerytalnego.

MP

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj13 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka