Donald Tusk w TVP Info. Źródło: Twitter/@OgladamW
Donald Tusk w TVP Info. Źródło: Twitter/@OgladamW

Donald Tusk zachwala TVP Info w spocie promocyjnym stacji. A to powiedział naprawdę

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 117
TVP Info wyemitowało wypowiedź Donalda Tuska, w której to chwali on telewizję publiczną. Nagranie zostało jednak zmontowane, a kontekst całej wypowiedzi był zupełnie inny. Były przewodniczący Rady Europejskiej w rzeczywistości mocno skrytykował TVP.

Donald Tusk w spocie reklamowym TVP Info

W sobotę po godz. 10 widzowie TVP Info mogli zobaczyć krótki spot reklamowy, w którym użyto wypowiedzi Donalda Tuska. "To jest najbardziej profesjonalna telewizja publiczna w historii. Nigdy telewizja publiczna nie była tak profesjonalna, jak jest dzisiaj" – mówił lider PO na nagraniu. 

Po jego słowach na ekranie pojawia się logo TVP Info, a głos lektora czyta hasło stacji "Wiesz więcej". 

Donald Tusk mówił źle o TVP 

W piątek Donald Tusk dyskutował w Gdańsku z młodymi na temat debaty publicznej w Polsce i to właśnie wtedy wypowiedział wspomniane słowa wypowiedział. Jednak kluczowa w tym przypadku jest dalsza część jego wypowiedzi. 

"(...) nigdy nie była tak profesjonalna, jak dziś, ale profesja, którą się zajmuje to niszczenie przeciwników na zlecenie obecnej władzy. I są w tym profesjonalistami. Debata publiczna może być bardzo gorąca i ludzie nie muszą się oszczędzać, ale jeśli codziennie przez ostatnie 10 lat Tusk jest nazywany +Niemcem+, +mordercą+, +zabójcą Prezydenta RP+, to ja uważam, że oni naprawdę sieją zło i trzeba ich pokonać wszystkimi dostępnymi politycznymi metodami" – mówił. 

Tusk chce, by telewizja publiczna istniała 

Donald Tusk na spotkaniu z młodzieżą w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku wypowiedział się szerzej nt. telewizji publicznej. 

"Ja na początek bardzo chciałbym, żeby telewizja publiczna znowu, kiedy wygramy wybory, zachowywała się możliwie neutralnie i możliwie pluralistycznie. Jeśli ma się nastawienie takie, że chce się, żeby tak naprawdę było, to tak jest" - odpowiedział Tusk.

Jak dodał "proszę do końca nie wierzyć w to, że prywatyzacja, czy rozwiązanie mediów publicznych, spowoduje, że na rynku pozostaną prywatne media i będzie taka fajna konkurencja". "Ja nie będę nazywał stacji po imieniu, ale znam dużą telewizyjną, która ze względu na poważne interesy państwowe ma też gotowość przesadnej kooperacji z władzą. Zostawmy nazwę, bo chciałbym, żeby nawet ta telewizja czasami coś fajnego o nas powiedziała" - zaznaczył Tusk.

"Wydaje mi się, że lepiej, żeby była telewizja publiczna i wydaje mi się, że byłoby lepiej, żeby wybory w Polsce wygrywali ludzie, którzy nie są łajdakami bez żadnego wstydu zawłaszczającymi instytucje i wykorzystującymi je dla siebie przeciwko innym ludziom" - podkreślił szef PO.

Jak zauważył "niczego innego nie wymyślimy". "Jeśli w wyborach po raz kolejny wygrają ci, którzy plują nam w twarz każdego dnia, śmieją się z taką pogardą, a okaże się, że większość ich chce, to później nie narzekajmy, że instytucje nie zdają egzaminu" - zaznaczył.

"Instytucje będą zdawały egzamin wyłącznie wtedy, gdy ludzie będą wybierali władzę, która będzie chciała szanować te instytucje i cel, dla którego zostały powołane. Także ja wolałbym, żeby telewizja publiczna istniała, żeby Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji istniała i żeby znowu wróciły jako tako zdrowe zasady" - mówił przewodniczący PO. Jak dodał "zło nie jest w procedurach, zło jest w ludziach". 

MP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj117 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura