Taki mandat może zaskoczyć niejednego kierowcę. Kary są surowe

Mandat za przeładowany samochód. CC0
Mandat za przeładowany samochód. CC0
Zastanawiałeś się kiedyś, czy walizki, które zapakowałeś do auta nie przekraczają dopuszczalnej masy? Warto to dokładnie sprawdzić, ponieważ policja może wystawić za to bardzo wysoki mandat: nawet do 3 tys. zł i 15 punktów karnych!

Wysokie mandaty za przekroczenie dopuszczalnej masy

Kierowca, który zostanie przyłapany na przepakowanym samochodzie poniesie surowe konsekwencje. W pierwszej kolejności policja zabroni dalszego poruszania się pojazdem, to jednak nie koniec. 

Kierującemu grozi również surowy mandat karny. Grzywna w tym przypadku może sięgać od 20 zł do nawet 3 tys. zł. Policjant może praktycznie dowolnie wybrać wartość z przedziału. 

Funkcjonariusze ITD mają również do dyspozycji specjalny taryfikator. A ten mówi o tym, że kara za przeładowanie auta do 3,5 t to w roku 2023: 500 zł – w przypadku przekroczenia DMC o 5 proc., 1 000 zł – w przypadku przekroczenia DMC od 5 proc. do 10 proc., 1 500 zł – w przypadku przekroczenia DMC od 10 proc. do 20 proc. oraz 2 000 zł – w przypadku przekroczenia DMC co najmniej o 20 proc.

Warto pamiętać też o tym, że mandat za przekroczenie DMC w roku 2023 ITD lub policja może uzupełnić nawet 15 punktami karnymi! To niewiele mniej dotkliwa sankcja.

Jak sprawdzić, czy nie przeładowałeś samochodu? 

Wyliczenie dopuszczalnej masy bagaży jest proste. Wystarczy sprawdzić DMC w dowodzie rejestracyjnym (pole F.2), a następnie masę pojazdu (maksymalna jest wpisana w polu F.1). Różnica oznacza maksymalne obciążenie auta pasażerami i bagażami. Od wartości należy zatem odjąć jeszcze wagę każdego z pasażerów.

Warto również wiedzieć, jak prawidłowo pakować auto. W pierwszej kolejności musimy pamiętać o prawidłowym rozłożeniu masy. Zawsze ciężkie przedmioty powinny znajdować się na dole bagażnika i być dokładnie dociśnięte do tylnego siedzenia. Ważne jest również, aby lewa i prawa strona auta były obciążone równomiernie. Mniejsze przedmioty warto zabezpieczyć przed przemieszczaniem się, a wszystko po to by ograniczyć ryzyko związane z ich wdarciem się do przodu w czasie ewentualnego wypadku.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka