Patrioty od Niemiec. Bundeswehra już tu jest

Relokacja trzech systemów obrony powietrznej Patriot do Polski. Źródło: commons.wikimedia.org
Relokacja trzech systemów obrony powietrznej Patriot do Polski. Źródło: commons.wikimedia.org
Rozpoczęła się relokacja trzech systemów obrony powietrznej Patriot do Polski. Pierwsi niemieccy żołnierze wyruszyli do Polski z Bad Suelze w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Relokacja Patriotów 

Niemiecka agencja prasowa DPA, powołując się na informacje z kręgów bezpieczeństwa podała, że niemiecka Bundeswehra rozpoczyna relokację systemów obrony powietrznej Patriot do Polski.

Pierwsi żołnierze wyruszyli pojazdami do Polski w poniedziałek 16 stycznia. 

"W sumie trzy eskadry mają zapewnić ochronę infrastruktury krytycznej sojusznika NATO (Polski) w rejonie granicy z Ukrainą” – dowiaduje się dpa.

Zamieszanie wokół Patriotów 

15 listopada, gdy siły rosyjskie prowadziły zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, we wsi Przewodów (woj. lubelskie) blisko granicy polsko-ukraińskiej spadła rakieta i doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch Polaków. Jak później informowały polskie władze, była to najprawdopodobniej rakieta ukraińskiej obrony powietrznej. Podkreślono też, że wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta była wynikiem nieszczęśliwego wypadku.

20 listopada minister obrony Niemiec Christine Lambrecht, która w poniedziałek podała się do dymisji, zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej.

Dzień później szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że z satysfakcją przyjął propozycję niemieckiej minister obrony. Zapowiedział wówczas, że podczas rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką zaproponuje by system stacjonował przy granicy z Ukrainą. 23 listopada Błaszczak oświadczył, iż zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie. Jak uzasadniał, "to pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy".

Ale niemiecka minister obrony stwierdziła w odpowiedzi, że proponowane Polsce "Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO". Dodała, że jakiekolwiek użycie ich poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami, co dementował przewodniczący sojuszu Jens Stoltenberg. Ostatecznie uzgodniono - na skutek rozmów Joe Bidena z Olafem Scholzem - że Polska i Ukraina otrzymają systemy przeciwlotnicze, o które zabiegały. 

Ukraińcy szkolą się do obsługi Patriotów 

Dodajmy, że również Ukraińcy dostaną od USA systemy Patriot. W poniedziałek rozpoczęło się w Stanach Zjednoczonych przeszkolenie dla Sił Zbrojnych Ukrainy, które potrwa kilka miesięcy. W sieci pojawił się film przedstawiający samolot, który miał przewozić ukraiński personel wojskowy.


MP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj43 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo