Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk/canva
Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk/canva

Brat komendanta Szymczyka podejrzanym w aferze. Prokuratura odpiera zarzuty

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 110
"Gazeta Wyborcza" zarzuciła prokuraturze celową ochronę brata Komendanta Głównego Policji Jarosława Szymczyka. Po dzisiejszej publikacji prokuratura Regionalna w Lublinie opublikowała oświadczenie, twierdząc, że publikacja dziennika zawiera szereg nieprawdziwych informacji.

Brat Szymczyka miał usłyszeć pięć zarzutów 

Omawiana sprawa dotyczy brata komendanta głównego Policji Jarosława Szymczyka, który - jak ustaliła "Gazeta Wyborcza" - usłyszał pięć zarzutów. Najpoważniejsze to udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, fałszowanie faktur vatowskich i oszustwa, dotyczące mienia znacznej wartości. Według gazety, wpływano na prokuratura prowadzącego sprawę Łukasza Sz. aby ten nie odwoływał się od decyzji sądu, który nie wyraził zgody na trzymiesięczny areszt.

"Łukasz Sz. prowadzi biznesy na Śląsku, skąd pochodzi, i w Warszawie. W Krajowym Rejestrze Spółek jego nazwisko w charakterze głównego udziałowca pojawia się w dwóch spółkach. Amples to firma z Kleszczowa na Śląsku, która zajmuje się handlem, prowadzi m.in. hurtownię. Z kolei firma Art Technologies jest zarejestrowana w stolicy i obraca sprzętem informatycznym i komputerowym. Obie spółki sprowadzają towar m.in. z Chin" – czytamy w "Wyborczej".

– Klasyczny wałek na wielką skalę zwany karuzelą watowską. Towar, czyli elektronika, ubrania, sprzęt gospodarstwa domowego, RTV z założenia opuszcza nasz kraj, a kupujący otrzymuje zwrot podatku VAT. W zależności od asortymentu od 7 do 23 proc. jego wartości z powrotem trafia na jego konto. W rzeczywistości jedna spółka sprzedaje elektronikę drugiej, ta trzeciej, trzecia czwartej, czwarta piątej itd. Po to, by zmylić trop i by nikt w tym nie mógł się połapać – tłumaczy informator gazety. 

Jak twierdzi "Wyborcza", sprawą miała zająć się dwa lata temu Prokuratura Regionalna w Lublinie oraz agenci Centralnego Biura Śledczego Policji.

Odpowiedź prokuratury 

"Dzisiejsza publikacja Gazety Wyborczej pt. "Prokuratura chroni brata komendanta" zawiera nieprawdziwe informacje sugerujące pozamerytoryczne motywy odstąpienia od skierowania przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie zażalenia na decyzję Sądu Rejonowego w Lublinie o braku aresztu wobec jednego z podejrzanych zatrzymanych w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT" - napisała prokuratura.

W oświadczeniu wyjaśniono, że w listopadzie 2022 r. na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie funkcjonariusze CBŚP zatrzymali trzy osoby w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. "Po przedstawieniu zarzutów, prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego w Lublinie z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie wszystkich trzech podejrzanych. Sąd nie uwzględnił wniosków prokuratury o areszt tymczasowy. Co do dwóch podejrzanych, sąd stwierdził, że nie istnieje obawa, by podejrzani mieli utrudniać postępowanie przebywając na wolności, zaś co do trzeciego podejrzanego wskazał przesłankę określoną w art. 259 kodeksu postępowania karnego argumentując, że biorąc pod uwagę chorobę onkologiczną osoby najbliższej dla podejrzanego, jego aresztowanie wywołałoby dla niego i tej osoby wyjątkowo ciężkie skutki" - dodano.

"Mając na uwadze argumenty sądu dotyczące choroby osoby najbliższej dla podejrzanego, co do których obrońcy przedstawili dokumentację dopiero w trakcie posiedzenia w przedmiocie rozpoznania wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania, Prokuratura Regionalna w Lublinie kierując się zasadami humanitaryzmu odstąpiła od skierowania zażalenia na brak aresztu wobec tego podejrzanego" - podkreślono.

Prokuratura Regionalna w Lublinie zaapelowała o "niepowielanie nieprawdziwych informacji, sugerujących pozamerytoryczne tło decyzji prokuratury o niezaskarżeniu decyzji sądu o braku tymczasowego aresztowania wydanej na podstawie art. 259 kodeksu postępowania karnego".

Jednocześnie Prokuratura Regionalna w Lublinie oświadczyła, iż wszystkie zarzuty przedstawione podejrzanym zatrzymanym 21 listopada 2022 r. są aktualne, a prokuratura podejmuje czynności mające na celu zakończenie postępowania skierowaniem aktu oskarżenia.  

"Robota dziennikarska na żenującym poziomie" 

- Akurat w tej sprawie i Komendant Główny Policji i prokuratura zachowały się wzorowo. CBŚP podległa komendantowi wykryła przestępstwo i bez taryfy ulgowej zatrzymano brata komendanta a prokuratura wystąpiła o areszt. To sąd ze względów humanitarnych wniosek odrzucił - ujawnił Cezary Gmyz, dziennikarz TVP. 

- Fakt, że prokuratura nie składała zażalenia w sytuacji ciężkiej choroby nowotworowej osoby najbliższej nie budzi wątpliwości. Budziłby gdyby złożyła, gdyż byłoby to nieludzkie. Robota dziennikarska w tej sprawie niestety na żenującym poziomie - skomentował. 


MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo