URE chce obniżyć ceny gazu w taryfach.
URE chce obniżyć ceny gazu w taryfach.

Rachunki za gaz. Rząd planuje nowe rozwiązanie na wzór z kredytami

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
URE chce obniżek cen gazu w taryfach - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Z kolei rząd Mateusza Morawieckiego planuje działania osłonowe dla biznesowych odbiorców, m.in. szykuje tzw. wakacje rachunkowe na wzór kredytowych.

"W związku ze spadkiem cen surowca na rynku hurtowym zdecydowaliśmy się na działania systemowe i wezwaliśmy już kilkunastu przedsiębiorców do obniżenia cen w taryfach" – informuje gazetę Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Kary dla firm za nieobniżenie taryf

Jak pisze "DGP", wśród tych przedsiębiorstw jest PGNiG Obrót Detaliczny, który odpowiada za prawie 90 proc. rynku.

"Jeśli firmy nie obniżą taryf, URE może poinformować o tym Zarządcę Rozliczeń, który wstrzyma im wypłatę rekompensat, wprowadzonych, gdy ceny gazu zwyżkowały" - czytamy. Michał Smoleń z Fundacji Instrat tłumaczył w rozmowie z "DGP", że polskie gospodarstwa domowe nie odczują korekt taryf bezpośrednio, bo korzystają z cen zamrożonych. Ale niższe rekompensaty wypłacane sprzedawcom gazu to pozytywna wiadomość dla finansów publicznych – podsumowuje.

Gawin poinformował, że takie wezwania urząd kieruje do wszystkich przedsiębiorstw, które sprzedają gaz odbiorcom objętym taryfami i stosują ceny wyższe od obecnie występujących na rynku.

Wakacje rachunkowe 

Źródła "DGP" zbliżone do rządu wskazują, że dostrzega on problem braku osłon w sprawie cen gazu dla biznesu. "Planuje wprowadzić wakacje rachunkowe, wzorem wakacji kredytowych. Mają one przysługiwać przez cztery miesiące w roku. Według naszych źródeł jest to kwestia "dni, może tygodni". Jak mówią nasze źródła, wsparcia w tej kwestii mają udzielić PFR i BGK" - czytamy.

Według dziennika rozwiązanie to miałoby objąć firmy, które do tej pory są pozbawione osłon, m.in. dlatego, że nie podlegają pod ustawę o przedsiębiorstwach energochłonnych, w tym np. piekarnie. 

MP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj21 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka