Wspólne ćwiczenia Białorusi i Rosji. Źródło: Screen z Twittera
Wspólne ćwiczenia Białorusi i Rosji. Źródło: Screen z Twittera

To nie są dobre informacje dla Ukrainy. Białoruś rozpoczęła ćwiczenia z Rosją

Redakcja Redakcja Białoruś Obserwuj temat Obserwuj notkę 32
Białoruś i Rosja rozpoczęły w poniedziałek wspólne ćwiczenia lotnictwa wojskowego - informuje agencja Reuters, powołując się na źródła w resorcie obrony Mińska. Szkolenia odbywają się na wszystkich lotniskach Białorusi i mają potrwać do 1 lutego.

Wspólne ćwiczenia Rosji i Białorusi 

Wspólne manewry podsyciły obawy w Kijowie i w stolicach krajów zachodnich, że Rosja może wykorzystać Białoruś do rozpoczęcia nowej ofensywy lądowej przeciwko Ukrainie - podkreśla Reuters. Przypomina, że od rozpoczęcia inwazji rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 roku, Białoruś przeprowadzała już ćwiczenia wojskowe - zarówno samodzielnie, jak i z Rosją.


Rosjanie i Białorusini w trakcie tych ćwiczeń lotnictwa wojskowego planują wypracować: rozpoznanie lotnicze, wspólne patrolowanie przestrzeni powietrznej wzdłuż granicy, wsparcie lotnicze grup wojsk, taktyczne lądowanie w powietrzu oraz dostawę ładunków i ewakuację rannych. 

Ukraina nie dostrzega obecnie oznak przygotowań do agresji z kierunku Białorusi, ale liczy się z taką możliwością - mówił przed tygodniem rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko.

Białoruś wspiera Rosję 

Media niezależne od dłuższego czasu informują o przybywających na Białoruś z Rosji pododdziałach żołnierzy i transportach sprzętu wojskowego. Według niepotwierdzonych doniesień, opublikowanych na serwisie Telegram, w niedzielę dotarło na Białoruś z Rosji osiem myśliwców i cztery samoloty transportowe.

Białoruś wspiera Rosję w wojnie przeciwko Ukrainie udostępniając jej swoje terytorium. Przekazuje też Moskwie uzbrojenie, amunicję i sprzęt wojskowy.

Rosja zaatakuje z terytorium Białorusi? 

Od jakiegoś czasu władze ukraińskie i eksperci zachodni uznają za realny scenariusz ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi. Dziennikarka Hanna Liubakova cytuje separatystę i zbrodniarza wojennego Igor Girkina, który powiedział, że nowa ofensywa z Białorusi doprowadzi Rosję jedynie do serii porażek.

"W lutym było to oczekiwane, ale teraz nie przyniesie nic dobrego. Ciekawe, że nawet on nie wierzy w rosyjską armię" – dodała. 


MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka