Kolejne badania nad potencjalną przeciwko HIV okazały się nie skuteczne.  CC0
Kolejne badania nad potencjalną przeciwko HIV okazały się nie skuteczne. CC0

Nie mieli innego wyjścia. Naukowcy przerwali prace nad szczepionką na HIV

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 38
Wirus HIV zabija co roku na całym świecie około 650 tys. nieświadomych ludzi. Naukowcy od lat głowią się nad szczepionką. Kolejne badania nad potencjalnym antidotum okazały się jednak nieskuteczne. Eksperci oceniają, że ostatnia porażka cofa postęp w kierunku szczepionki nawet o pięć lat.

Kolejna szczepionka przeciwko HIV odrzucona 

Gigant farmaceutyczny Janssen we współpracy z rządem USA prowadzili badania nad szczepionką przeciwko HIV. Naukowcom mimo starań nie udało się osiągnąć efektu. Badania zostały przerwane w późnej fazie po tym, jak niezależna komisja monitorująca dane i bezpieczeństwo dokonała przeglądu wyników i nie znalazła dowodów na to, że szczepionka obniżyła wskaźnik zarażenia się wirusem HIV u uczestników badania.

Eksperci oceniają, że to fiasko cofa postęp w kierunku szczepionki o około pięć lat. – Ta wiadomość jest rozczarowująca, ale to nie koniec wysiłków zmierzających do opracowania szczepionki – tłumaczy dr Anthony S. Fauci, który do grudnia kierował Narodowym Instytutem Alergii i Chorób Zakaźnych.

W czym tkwi problem? 

"Krytyczny problem, który przez dziesięciolecia udaremniał badania nad szczepionką przeciw HIV, to fakt, że naturalna odpowiedź immunologiczna na infekcję nie jest wystarczająca, aby powstrzymać wirusa" – wskazuje pulsmedycyny.pl.

Fauci twierdzi, że szczepionki będą skuteczne w momencie, gdy będą one działać lepiej niż naturalna ochrona przed infekcją. 

Swoje rozczarowanie nieudanymi badaniami nad szczepionką przeciwko HIV wyraził natomiast Mitchell Warren, dyrektor wykonawczy organizacji zajmującej się profilaktyką HIV AVAC. – Niezbyt wiele firm angażuje się w szczepionki przeciwko chorobom zakaźnym, więc brak wprowadzenia ich na rynek jest rozczarowaniem i porażką – powiedział. 

Wzrost liczby zakażony wirusem HIV

W Polsce rok 2022 był rekordowy pod względem liczby nowo wykrytych przypadków zakażeń HIV. Od początku roku do końca października 2022 r. zakażenie HIV odnotowano u 1910 osób, czyli u 6 osób dziennie. 

W całej Polsce jest 27 Punktów Konsultacyjnych HIV/AIDS, w których można się bezpłatnie przebadać lub zamówić test do domu. Takie badania są anonimowe. Są tam również specjaliści, z którymi można porozmawiać o tej chorobie i jej profilaktyce. 

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości