Łotwa nie ma złudzeń. "Mamy pięć lat, by przygotować się na rosyjską agresję"

Minister obrony Łotwy poinformowała o zwiększeniu wydatków na obronność. (fot. Flickr)
Minister obrony Łotwy poinformowała o zwiększeniu wydatków na obronność. (fot. Flickr)
Szefowa MON Łotwy Ināra Mūrniece jest zdania, że w ciągu najbliższych pięciu lat Rosja ponownie będzie w stanie zwiększyć swój potencjał wojskowy i zgromadzić znaczne siły zbrojne. W związku z tym Łotwa zamierza wzmocnić swój potencjał obronny.

Łotwa szykuje się na najgorsze

— Świat jest kruchy, sytuacja może się zmienić, najbliższe pięć lat to czas, w którym Rosja może odbudować swój potencjał wojskowy — oznajmiła Mūrniece. Szefowa łotewskiego MON podkreśliła, że Łotwa musi zrobić wszystko, co możliwe w celu wzmocnienia swojego potencjału obronnego, aby "gdy przyjdzie krytyczny moment, była w pełni przygotowana na możliwą agresję wojskową".

Łotewskie projekty wojskowe

Minister obrony Łotwy powiedziała, że wszystkie rozpoczęte projekty wojskowe powinny zostać ukończone w terminie i należy realizować je szybciej, niż dotychczas.

Według Mūrniece, najważniejsze dla resortu obrony Łotwy są zestawy rakietowe – zestawy do obrony wybrzeża, obrona przeciwlotnicza średniego zasięgu i artyleria rakietowa.

Łotwa zwiększy wydatki na obronność

Minister poinformowała, że Łotwa w tym roku zamierza wydać 2,25 proc. PKB na obronność. To równowartość około 986,83 mln euro. W 2024 roku kraj ten zwiększy wydatki na ten cel do 2,4 PKB (1,1 mld euro), zaś w 2025 roku – do 2,5 proc. (1,2 mld euro).

"Najbliższe dwa miesiące to krytyczny moment"

Szefowa łotewskiego resortu obrony poruszyła również temat wojny na Ukrainie. Stwierdziła przy tym, że "ogólna ocena sytuacji jest taka, iż najbliższe dwa miesiące to krytyczny moment, w którym Ukraińcy muszą posunąć się naprzód, więc wsparcie militarne dla Sił Zbrojnych Ukrainy jest kluczowe".

— Rosja znów koncentruje dużą liczbę żołnierzy i sprzętu niedaleko granic Ukrainy i na okupowanych terenach. Rozmawialiśmy o tym podczas spotkania z przedstawicielami sił zbrojnych Ukrainy i na spotkaniu w Ramstein. Mając to na uwadze, Zachód powinien dostarczyć wszelkie możliwe wsparcie Ukrainie, aby osiągnęła ona sukces w swojej wojnie obronnej — oznajmiła minister obrony Łotwy.

Jak dotąd Łotwa przekazała Ukrainie wsparcie wojskowe o wartości około 370 mln euro.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj152 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka