Sikorski znów się wystawił. Rosyjskie media komentują słowa polityka PO

Rosyjskie media piszą o słowach Sikorskiego. Źródło: PAP/Tytus Żmijewski, Twitter, Telegram
Rosyjskie media piszą o słowach Sikorskiego. Źródło: PAP/Tytus Żmijewski, Twitter, Telegram
Słowa Radosława Sikorskiego o tym, że Polska myślała o rozbiorze Ukrainy odbiły się w mediach szerokim echem. Temat ten dostrzegły również rosyjskie media oraz rzeczniczka MSZ Rosji, która nazwała byłego marszałka Sejmu "orędownikiem prawa międzynarodowego" i potwierdziła, że Polska i Rosja rozmawiały o rozbiorach.

Radosław Sikorski znów w centrum uwagi

Sikorski w trakcie porannego wywiadu dla Radia ZET został zapytany, czy wierzy w to, że rząd PiS myślał przez chwilę o rozbiorze Ukrainy.

– Myślę, że miał moment zawahania w pierwszych 10 dniach wojny, gdy wszyscy nie wiedzieliśmy jak ona pójdzie, że może Ukraina upadnie. Gdyby nie bohaterstwo (prezydenta Ukrainy Wołodymyra) Zełenskiego i pomoc Zachodu, różnie mogło być – odpowiedział Sikorski.

Rzeczniczka MSZ Rosji: Warszawa rozważała podział Ukrainy

Wypowiedź Radosława Sikorskiego skomentowała na swoim Telegrami rzecznika MSZ Rosji Marija Zacharowa. "Jakie niesamowite rewelacje orędowników prawa międzynarodowego wychodzą na jaw każdego dnia. Były minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski powiedział, że Warszawa rozważała podział Ukrainy na początku rosyjskiej specjalnej operacji wojskowej" – napisała, cytując również wypowiedź polskiego polityka. 

"My, faktycznie, rozmawialiśmy o tym. (...) Tylko nie było oficjalnego potwierdzenia. A teraz jest" – dodała Zacharowa. 


Rosyjskie media piszą o Sikorskim 

Prokremlowska agencja RIA Novosti dostrzegła wypowiedź Radosława Sikorskiego, o czym napisała Telegramie. "Były minister spraw zagranicznych Polski Sikorski uważa, że Warszawa rozważała możliwość podziału Ukrainy na początkowym etapie rosyjskiej operacji specjalnej" – czytamy we wpisie. 

"Według niego w ciągu pierwszych 10 dni +był moment wahania+, kiedy nie było wiadomo, jak dalej potoczą się sprawy, a rząd +myślał o podziale+" – dodaje portal. 

RIA wspomina o stanowisku Morawieckiego. "Premier Morawiecki odrzucił oświadczenie Sikorskiego i zaznaczył, że 'musi ważyć słowa'" – pisze agencja.


"Były szef MSZ Polski, europoseł Radosław Sikorski oznajmił na antenie Radia Zet, że polska partia rządząca +Prawo i Sprawiedliwość+ (PiS) w pierwszych dniach specjalnej operacji wojskowej rozważała rozbiór Ukrainy” – możemy przeczytać z kolei w artykule opublikowanym na portalu gazeta.ru.

MP

Czytaj dalej: 

Lubię to! Skomentuj150 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka