Oddala się potencjalna wygrana opozycji w wyborach. PiS rośnie

Jarosław Kaczyński, prezes PiS.
Jarosław Kaczyński, prezes PiS.
Poparcie dla PiS oscyluje na poziomie 32 proc. w sondażu CBOS, ale licząc tylko zdecydowanych respondentów, partia rządząca mogłaby liczyć na 41 proc. i rządzić trzecią kadencję samodzielnie. Przewaga nad drugą w stawce KO jest spora. - Wygrana jest możliwa - mobilizuje wyborców Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz.

PiS - 32 proc., Koalicja Obywatelska - 22 proc., a Polska 2050 i Konfederacja - po 7 proc.: to najnowszy pomiar CBOS. Zwraca uwagę nie tylko spora przewaga Zjednoczonej Prawicy nad formacją Donalda Tuska, ale też zniżka formy Polski 2050. Ugrupowanie Szymona Hołowni straciła 4 punkty proc. względem ostatniego badania. Zarówno PiS, jak i PO zyskały po 1 pkt. proc. 

PiS rządziłoby samodzielnie w takim wariancie 

Reszta partii musiałaby się sporo "napocić", by dostać się do Sejmu. Lewica uzyskała 5 proc. według CBOS, a PSL Koalicja Polska - tylko 3 proc. Na Kukiz'15 i Porozumienie zamierza oddać swój głos po 1 proc. pytanych.

Z sondażowych wyników bardzo zadowolony jest Norbert Maliszewski, który podał wyniki po zebraniu odpowiedzi tylko od zdecydowanych respondentów. W takim wariancie okazałoby się, że PiS zachowa samodzielne rządy z 232 mandatami. 

- Wygrana jak najbardziej możliwa! Symulacja podziału mandatów wg sondażu CBOS - większość PiS (niezdecydowani i odmowy - 22%, przeliczeni proporcjonalnie). Dla zdecydowanych: PiS 41,03, KO 28,21, PL2050 9, Konfederacja 9, Lewica 6,48, PSL 3,8 - napisał Maliszewski. 

    

Sondaż CBOS 

W sondażu CBOS przyjęto procedurę mxed-mode. Respondenci wybierali sami jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI); wywiad telefoniczny z ankieterem CBOS (CATI) lub wypełnienie ankiety internetowej (CAWI). We wszystkich trzech przypadkach ankieta zawierała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Pytania zadawano w dniach od 9 do 22 stycznia 2023 roku na próbie liczącej 1028 osób - 59,5 proc. metodą CAPI, 21,8 proc. – CATI i 18,7 proc. – CAW. 


GW

Lubię to! Skomentuj85 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka