Spór między Tauronem a Rafako. Sasin rozkłada ręce

Minister aktywów państwowych odniósł się do sporu pomiędzy Tauronem a Rafako. (fot. PAP)
Minister aktywów państwowych odniósł się do sporu pomiędzy Tauronem a Rafako. (fot. PAP)
We wtorek minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin odniósł się do kwestii sporu pomiędzy Tauronem a Rafako. Podkreślił, że jest to "spór między dwoma podmiotami gospodarczymi" oraz, że jako minister aktywów państwowych "nie ma kompetencji, by go rozstrzygać". Sasin oznajmił, że oczekuje wykazania dobrej woli od obu stron.

Sasin o sporze Taurona z Rafako

Jacek Sasin na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia został zapytany o skierowany do niego apel zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" o zaangażowanie się w mediacje między Rafako i Tauronem.

Spółki od miesięcy toczą spór z związku z problemami w działaniu bloku 910 MW w Jaworznie, którego Rafako było generalnym wykonawcą. Firma Tauron Wytwarzanie domaga się od Rafako zapłaty ponad 1,3 mld zł z tytułu. kar umownych i odszkodowań za usterki i wady bloku. W odpowiedzi Rafako zapowiedziało złożenie wniosku o upadłość, a następnie wystąpiło do Taurona z roszczeniami na łączną kwotę ok. 1,4 mld zł. Obie spółki uznają roszczenia drugiej strony za bezzasadne.

Mediacje przed Prokuraturą Generalną

Szef MAP Jacek Sasin zaznaczył, że mediacje między spółkami toczą się przed Prokuratorią Generalną.

— To jest spór pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi, który dotyczy jakości wykonanych zleceń, i szczerze mówiąc, jako minister aktywów państwowych nie mam kompetencji, by ten spór rozstrzygać — stwierdził Sasin.

Jacek Sasin: "Nikt nie niszczy Rafako"

Sasin, w odpowiedzi na uwagę o tym, że szef PO Donald Tusk także zaapelował o zaangażowanie rządu w tej sprawie i "decyzje, które uświadomią Tauronowi, że jego zadaniem nie jest niszczenie Rafako", odparł, że "nikt nie niszczy Rafako".

— Są pewne procesy gospodarcze, które podlegają swoim prawom. Dziwię się, że Donald Tusk tego nie rozumie i uważa, że rząd powinien interweniować w spory pomiędzy firmami co do zakresu i jakości wykonanych prac — powiedział minister aktywów państwowych. Zapewnił jednocześnie, że monitoruje tę sprawę.

— Będę oczywiście dążyć do tego, by ten spór rozwiązać polubownie, bo eskalacja nie jest dobrym rozwiązaniem. Natomiast oczekuję od obu stron, również od Rafako, by przejawiło dobrą wolę, bo dotychczas jej nie widzę, zarówno w całym procesie mediacji, ale również w tym, że prezes Rafako ten spór prowadzi przede wszystkim w mediach, nie próbuje się dogadać, tylko bardziej skupia się na medialnych atakach. Jeśli z tej drogi zejdzie, myślę, że będzie łatwiej osiągnąć porozumienie — ocenił wicepremier.

Na wtorek zaplanowano mediacje obu spółek przed Prokuratorią Generalną.

Blok 910 MW w Jaworznie

Wybudowany za ponad 6 mld zł blok 910 MW został uruchomiony z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. Z kolei w czerwcu 2021 r. został wyłączony z powodu usterek, naprawianych od tego czasu przez wykonawców z konsorcjum Rafako - Mostostal Warszawa. Ponownie jednostkę uruchomiono – również z opóźnieniem wobec pierwotnych planów – w końcu kwietnia 2022 r. Potem blok był czasowo wyłączany jeszcze dwukrotnie. Według Rafako powodem awarii była nieodpowiednia jakość węgla dostarczanego przez Tauron. Według Taurona - przyczynami są liczne wady i usterki bloku.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka