Mamy to. Najnowszy wariant koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że do Polski dotarł najnowszy wariant koronowirusa. (fot. Pixabay)
Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że do Polski dotarł najnowszy wariant koronowirusa. (fot. Pixabay)
U dwóch osób w Polsce wykryto nowy wariant koronawirusa – XB.1.5 "Kraken". To pierwsze oficjalne przypadki tej wersji wirusa w naszym kraju — informuje Wirtualna Polska. Doniesienia potwierdziło Ministerstwo Zdrowia.

Kraken dotarł do Polski

Obie osoby zakażone nowym wariantem koronawirusa pochodzą z województwa łódzkiego. XBB.1.5 w ostatnim czasie rozprzestrzenia się w szybkim tempie m. in. w Stanach Zjednoczonych.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób przewiduje, że Kraken w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy może stać się wariantem dominującym w Europie. Nie ma jednak dowodów na to, że wariant ten jest groźniejszy od tych, które zostały już wykryte w Polsce i Europie.

Minister zdrowia potwierdza doniesienia

Wirtualna Polska informuje, że pacjenci są już zdrowi, a doniesienia o nowym wariancie wirusa potwierdził w rozmowie z portalem minister zdrowia Adam Niedzielski. 

— Monitorujemy sytuację epidemiczną w tych państwach, które mierzą się ze zwiększoną obecnością wariantu XBB.1.5, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiej Brytanii i USA. Nie widzimy na dziś zwiększonego zagrożenia dla Polski, tak jak ECDC nie widzi zwiększonego ryzyka dla Europy — powiedział szef resortu zdrowia. — Na dziś COVID-19 nie stanowi dla Polski zagrożenia, nawet w wersji XBB.1.5 — dodał.

Nowy wariant bardziej transmisyjny

Niedzielski przyznaje, że Kraken jest bardziej transmisyjny, jednak "w zdecydowanej większości przypadków nie wywołuje ciężkiego przebiegu COVID-19".

— Nie spodziewamy się w Polsce w najbliższym czasie skoku liczby zakażeń, choć oczywiście stopniowy wzrost będziemy notować. W szpitalach mamy od dłuższego czasu w granicach 700 osób z cięższym przebiegiem COVID-19 lub wymagających jedynie krótkotrwałego wsparcia lekowego. To w porównaniu do hospitalizacji grypowych bardzo niska liczba, nie mówiąc już o odniesieniu jej do hospitalizacji we wszystkich dotychczasowych falach koronawirusa — opisał minister zdrowia.

Co ze skutecznością szczepionek?

Według najnowszych raportów Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, nie ma jeszcze szacunków na temat skuteczności szczepionek dla wariantu XBB.1.5. Według ekspertów szczepionki pozostają skuteczne przeciwko ciężkim przebiegom zakażenia tym wariantem koronawirusa.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości