Przykład szwajcarskiej amunicji.
Przykład szwajcarskiej amunicji.

Niezwykły precedens. Neutralne państwo wspomoże militarnie Ukrainę

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Szwajcaria, zachowująca neutralność od czasów Kongresu Wiedeńskiego w 1815 roku, chce wysłać amunicję dla ciężkiego sprzętu na Ukrainę. Stanie się to możliwe, gdy parlament krajowy uchyli zakaz reeksportu amunicji produkowanej przez Szwajcarów do innego kraju - informuje agencja Reuters.

We wtorek odbyło się głosowanie w tej sprawie podczas obrad Komisji Polityki Bezpieczeństwa - 14 było za, 11 przeciw. Decyzja o zniesieniu zakazu reeksportu broni musi zostać jeszcze zatwierdzona przez szwajcarski parlament. 

Szwajcaria znalazła sposób 

"Większość komisji uważa, że Szwajcaria powinna wnieść wkład w bezpieczeństwo europejskie, co obejmuje zapewnienie większej pomocy dla Ukrainy" - podano w komunikacie komisji. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, to będą obowiązywać od 1 maja na okres do 2025 roku. 

To o tyle ciekawa wiadomość, że Szwajcaria oficjalnie odmawiała udzielania jakiejkolwiek pomocy walczącej z Rosją Ukrainie, powołując się na swoją neutralność. 

Naciski w Davos 

Nowy przepis nie łamie jednak tej żelaznej reguły, bo broń trafiłaby do innego państwa, a ten z kolei kraj przetransferowałby ją na front. Według informatorów Reutersa, zmiana postawy Szwajcarów wynika też z zakulisowych rozmów z politycznymi liderami na niedawnym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos z ubiegłego tygodnia. 

GW
Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj30 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka