Oszałamiający kontrakt PKN Orlen na dostawy LNG. „Bardzo ważny dzień dla regionu”

Sempra to amerykańska firma zajmująca się infrastrukturą energetyczną z siedzibą w San Diego w Kalifornii. Fot. Salon24
Sempra to amerykańska firma zajmująca się infrastrukturą energetyczną z siedzibą w San Diego w Kalifornii. Fot. Salon24
W środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek i szef amerykańskiej Sempra Infrastructure Dan Brouillette podpisali długoterminowy kontrakt na dostawy LNG. Kontrakt dotyczy dostawy 1 mln ton LNG z USA rocznie przez 20 lat od 2027 r.

PKN Orlen i Sempra - długoterminowy kontrakt na dostawy LNG

Gaz ma pochodzić z terminala Port Arthur w Teksasie.

Polecamy:

Sempra to istotny gracz na amerykańskim rynku - podkreślał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek tuż po podpisaniu kontraktu. Jak ocenił, to ważny kontrakt dla zabezpieczenia przyszłego wzrostu zużycia gazu w regionie.

"Ważny dzień dla wszystkich gospodarek w regionie" 

– Nie możemy być naiwni w zakresie polityki zakupów węglowodorów – podkreślił Obajtek, zaznaczając, że kontrakt jest ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa. – To też ważny dzień dla wszystkich gospodarek w regionie – dodał Obajtek.

Sempra - co to za firma

Sempra to amerykańska firma zajmująca się infrastrukturą energetyczną z siedzibą w San Diego w Kalifornii. Firma jest jednym z największych holdingów użyteczności publicznej w Stanach Zjednoczonych, z około 40 milionami konsumentów, zatrudnia ponad 20 tys. osób.

Sempra koncentruje się na infrastrukturze elektrycznej i gazu ziemnego, a jej spółki operacyjne to: Southern California Gas Company (SoCalGas) i San Diego Gas & Electric (SDG&E) w południowej Kalifornii; Oncor Electric Delivery Company oraz Sempra Infrastructure z biurami w Kalifornii. Jak informuje firma, jej aktywa na koniec 2021 r. warte były 72 mld dolarów. 

Ambasador USA w Polsce: Specjalny filar przyjaźni polsko-amerykańskiej

– Cieszę się, że mogę tutaj być z powodu tej ważnej okazji – że Sempra i PKN Orlen, dwie ważne marki, współpracują razem w ważnej branży – powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński.

Dyplomata zwrócił uwagę, że współpraca między USA a Polską obejmuje więcej projektów energetycznych.

– Pracujemy nad wieloma projektami w zakresie energetyki. To jest specjalny filar przyjaźni polsko-amerykańskiej – dodał Brzeziński.

Podziękował prezesowi PKN Orlen Danielowi Obajtkowi za współpracę z amerykańskimi firmami w zakresie energetyki. Przypomniał, że obejmuje ona nie tylko gaz, ale także małe reaktory jądrowe.

– Bezpieczeństwo energetyczne jest bezpieczeństwem narodowym, Polska musi mieć zapewniony dostęp do paliwa, które umożliwia rozwój gospodarki – stwierdził amerykański ambasador.

Zapewnił, że USA są najsilniejszym partnerem Polski, jeśli idzie o bezpieczeństwo energetyczne. Dodał, że wspieranie bezpieczeństwa „naszych przyjaciół i sojuszników to odpowiedzialność, którą traktujemy poważnie”.

KW

Czytaj dalej:

Zobacz galerię zdjęć:

Fot. Salon24
Fot. Salon24 Fot. Salon24 Fot. Salon24 Fot. Salon24 Fot. Salon24 +1 zdjęcie
Lubię to! Skomentuj68 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka