PKN Orlen odebrał dwusetną dostawę LNG do terminalu w Świnoujściu

Orlen przyjął dwusetną dostawę LNG do terminalu w Świnoujściu. (fot. Twitter/PKN Orlen)
Orlen przyjął dwusetną dostawę LNG do terminalu w Świnoujściu. (fot. Twitter/PKN Orlen)
PKN Orlen poinformował o odebraniu dwusetnej dostawy skroplonego gazu LNG dostarczonej do terminalu w Świnoujściu. Jak dotąd z wykorzystaniem infrastruktury w tym mieście dostarczono łącznie około 21 mld m3 gazu ziemnego.

Dwusetna dostawa LNG

— Bezpieczeństwo paliwowo-energetyczne Polski to dla nas priorytet, a niezakłócone dostawy gazu ziemnego są istotnym elementem jego realizacji. Dlatego w odpowiedzi na wymagającą sytuację energetyczną w Europie zintensyfikowaliśmy import skroplonego gazu ziemnego. Dzięki planowanej rozbudowie terminala w Świnoujściu od 2024 roku będziemy mogli sprowadzić do kraju drogą morską aż 8,3 mld m3 tego surowca rocznie — przekazał prezes Orlenu Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Systematycznie rośnie udział dostaw gazu ziemnego drogą morską w całości zaopatrzenia. W 2016 roku LNG stanowiło zaledwie ok. 8 proc. dostaw gazy z zagranicy dla PGNiG. Z kolei w 2021 roku dostawy tego produktu wzrosły do ponad 24 proc.

Dostawy LNG do Polski

Od początku działania terminalu w Świnoujściu łączny wolumen sprowadzonego gazu wyniósł około 21 mld m3 w stanie lotnym. Głównym dostawcą LNG do Świnoujścia jest Katar. Jak dotąd przybyło stamtąd 110 ładunków.

Na drugim miejscu znajdują się Stany Zjednoczone, skąd pochodziły 72 dostawy. Dalej Norwegia – 13 ładunków, Nigeria – 3 dostawy oraz Trynidad i Tobago – dwie dostawy. W kolejnych latach w wyniku umów długoterminowych pomiędzy PGNiG i amerykańskimi producentam LNG, na pierwszym miejscu znajdą się Stany Zjednoczone.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, a także prowadzi działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka