Patryk Jaki kontra Komisja Wenecka. Zapytał, w czym Polska jest gorsza od Niemiec

Patryk Jaki zwrócił się do przewodniczącej Komisji Weneckiej. Poruszył temat sądownictwa w Polsce oraz zapytał, która niemiecka tradycja jest lepsza od tych w naszym kraju. (fot. Instagram, Twitter)
Patryk Jaki zwrócił się do przewodniczącej Komisji Weneckiej. Poruszył temat sądownictwa w Polsce oraz zapytał, która niemiecka tradycja jest lepsza od tych w naszym kraju. (fot. Instagram, Twitter)
Patryk Jaki udostępnił na Twitterze nagranie z debaty Parlamentu Europejskiego, w którym zwraca się do przewodniczącej Komisji Weneckiej Claire Bazy Malaurie. Europoseł odnosi się do zarzutów wobec Polski, mówiących o upolitycznionym systemie powoływania sędziów. Jaki przytoczył raport Komisji Weneckiej z 2007 roku, w którym określono, że "może istnieć mieszanka nominacji przez głowę państwa i nominacji przez rząd", tak jak w przypadku np. Holandii lub Niemiec, lecz "wprowadzenie tej metody w nowych demokracjach wyraźnie wzbudzi niepokój". — Czy uważa Pani, że Polska jest nową demokracją i czy zna Pani historię Europy, Pani Przewodnicząca? — pytał Patryk Jaki.

Jaki zwraca się do przewodniczącej Komisji Weneckiej

— Mam pytanie do przewodniczącej Komisji Weneckiej. Jak Państwo wiedzą, najważniejszym zarzutem pod adresem Polski jest upolityczniony system powoływania sędziów — mówi Jaki. — Tak więc Rada Sądownictwa powoływana jest przez 3/5 parlamentu. Za każdym razem, gdy odpowiadam, że jest dokładnie tak samo, jak w innych krajach, takich jak Hiszpania, Niemcy, słyszałem odniesienia do Komisji Weneckiej w prawie wszystkich dokumentach w Parlamencie Europejskim — wyjaśniał europoseł.

Jaki przywołał raport Komisji Weneckiej z 2007 roku, w którym określono, że "może istnieć mieszanka nominacji przez Głowę Państwa i nominacji przez Rząd, upolityczniony system, np. w przypadku Holandii, Niemiec. Ale ta metoda może funkcjonować w systemie ustanowionych tradycji sądowniczych".  — Jednakże jej wprowadzenie w nowych demokracjach wyraźnie wzbudzi niepokój — cytował Patryk Jaki.

— Moje pytanie brzmi: Czy uważa Pani, że Polska jest nową demokracją i czy zna Pani historię Europy, Pani Przewodnicząca? — zwrócił się do przewodniczącej Komisji Weneckiej. 

— Wreszcie się udało złapać na żywo szefową Komisji Weneckiej, która napisała dla UE te wszystkie rasistowskie opinie o Polsce „o gorszej kulturze” „młodej demokracji” która może mniej etc. Zobaczcie co odpowiedziała. Na tej podstawie blokuje się Polsce środki — skomentował Jaki w swoim wpisie na Twitterze.

"Która tradycja w Niemczech jest lepsza niż w Polsce?"

Dalej Jaki przywołał raport Komisji z 2019 roku, w którym znaleźć można fragment mówiący o "niektórych starszych demokracjach".

— W niektórych starszych demokracjach istnieją systemy, w których władza wykonawcza ma silny wpływ na powoływanie sędziów. Może to dobrze działać w praktyce i pozwalać na niezależne sądownictwo, ponieważ władza wykonawcza jest ograniczana przez kulturę prawną i tradycję, które rozwijały się przez długi czas — cytował Patryk Jaki. Następnie po raz kolejny zwrócił się do przewodniczącej Komisji Weneckiej.

— A czy mogłaby Pani Przewodnicząca wskazać, która konkretnie tradycja w Niemczech jest lepsza niż w Polsce? — pytał europoseł.

Przewodnicząca Komisji Weneckiej odpowiada

W dalszej części nagrania wypowiada się przewodnicząca Komisji Weneckiej Claire Bazy Malaurie. Stwierdziła ona, że cytowane przez Jakiego sformułowanie ("nowa/stara demokracja" – przyp. red.) "było używane w przeszłości" i obecnie już się go nie używa. — Kiedy powiedziałam to w moim wstępie mówiłam, że w Komisji Weneckiej staramy się – ponieważ uważamy, że jest to ważne, jeśli chodzi o spojrzenie na praworządność – więc być może krytykujemy tekst, analizujemy go, ale staramy się upewnić, że mamy holistyczne podejście do tych reform, które byłyby zalecane — wyjaśnia przewodnicząca Komisji Weneckiej.

— Tak więc jednym ze środków, które byłyby bardzo ważne byłoby stwierdzenie, że należy to umieścić w szerszym kontekście, aby być może można było uzyskać szerszą krytykę lub ocenę, aby być może można było również wywołać bardziej satysfakcjonujące reakcje — kontynuuje. — I słyszeliśmy, jak ludzie wzywają o silniejszą rolę Parlamentu i przypominam tylko, że to, co powiedziałam na początku, jest dla nas bardzo ważne, aby upewnić się, że istnieje podział władzy, a to jest bardzo ważne w kraju który szanuje praworządność — tłumaczy Claire Bazy Malaurie.

— Myślę, że w rzeczywistości jest to klucz do demokracji i klucz do upewnienia się, że demokracja działa dobrze. Nie chcę wchodzić w szczegóły. Mam nadzieję, że nasze raporty odpowiedzą na wszystkie Pańskie pytania — podsumowała.


RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj172 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka