Dom aukcyjny Grisebach wystawi na aukcji obraz skradziony w Polsce. Źródło: Twitter/Marcin Król, Google Maps
Dom aukcyjny Grisebach wystawi na aukcji obraz skradziony w Polsce. Źródło: Twitter/Marcin Król, Google Maps

Skandal na aukcji w Niemczech. Skradziony w Polsce obraz trafił pod młotek

Redakcja Redakcja Sztuka Obserwuj temat Obserwuj notkę 94
Konsul RP w Berlinie Marcin Król poinformował, że na aukcji w Niemczech pod młotek trafił obraz Wassily Kandinsky’ego "Ohne Titel”. Akwarela została skradziona w 1984 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie. Nowy nabywca zapłacił za dzieło 310 tys. euro.

Obraz skradziony w Polsce na aukcji w Niemczech 

Konsul RP w Berlinie Marcin Król poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że na aukcji w berlińskim domu aukcyjnym Grisebach, pod młotek trafił skradziony w 1984 z Muzeum Narodowego w Warszawie obraz autorstwa Wassily Kandinsky’ego. 

"W imieniu państwa Polskiego chciałbym zakomunikować, iż oferowany w dniu dzisiejszym przez dom aukcyjny Grisebach obraz Wassily Kandinsky’ego +Ohne Titel+ – lot 31, jest dziełem sztuki skradzionym w 1984 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie" – napisał konsul. 

Król zaznaczył, że przedstawiona domu aukcyjnemu Grisebach historia dzieła jasno wskazuje, że obraz "znajdował się w polskich zbiorach publicznych i co ważniejsze, obraz posiada oznaczenia własnościowe jednoznaczne wskazujące na jego pochodzenie z Muzeum Narodowego w Warszawie" – kontynuował. 

"W związku z powyższym jakakolwiek jego sprzedaż po momencie kradzieży nie może być uznana za działanie w dobrej wierze" – zaznaczył Król.

"Pragnę również poinformować, iż obraz Wassily Kandinsky’ego został zgłoszony przez stronę polską do bazy skradzionych dzieł sztuki prowadzonej przez INTERPOL" – dodał. 

Prośby polskiego ministerstwa nie poskutkowały 

Konsul RP w Berlinie wskazał również, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprosiło dom aukcyjny Grisebach o wycofanie obrazu z aukcji. 

Zdaniem Króla "na stanowcze potępienie zasługują jakiekolwiek decyzje i działania, które zmierzają do sprzedaży tego obrazu – skradzionego z polskich zbiorów publicznych".

Obraz został sprzedany 

Wychodzi jednak na to, że dom aukcyjny w Berlinie nie zastosował się do prośby. Obraz "Ohne Titel” trafił pod młotek ok. godz. 18:30. Nabywca za skradziony obraz Kandinsky’ego z Muzeum Narodowego w Warszawie wydał 310 tys. euro.


MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura