Jeden z użytkowników Wykopu poinformował o wezwaniu na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Podkreślił przy tym, że wcześniej nie miał żadnego kontaktu z wojskiem. (fot. PAP)
Jeden z użytkowników Wykopu poinformował o wezwaniu na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Podkreślił przy tym, że wcześniej nie miał żadnego kontaktu z wojskiem. (fot. PAP)

Wielu z nas może pójść na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Salon24 to potwierdził

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 136
Jeden z użytkowników portalu Wykop.pl poinformował, że dostał wezwanie od Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu, w celu odbycia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych. Zaplanowane je na przyszły rok. Internauta dodał przy tym, że "jest zwykłym cywilem", a kontakt z wojskiem miał jedynie podczas komisji wojskowej. Skontaktowaliśmy się z WCR w Sieradzu, gdzie udzielono nam szczegółowych informacji na temat.

Wezwany do wojska na obowiązkowe ćwiczenia

— Zgodnie z wezwaniem, które ostatnio otrzymałem, stawiłem się dziś w jednostce WCR Sieradz. Nie było żadnych badań - kategoria A wystarczająco orzeka o zdolności do odbywania służby — przekazał użytkownik Wykopu. — Poinformowano także, że ćwiczenia wojskowe kończą się przysięgą wojskową. Przypominam, że jestem zwykłym cywilem, a moim jedynym kontaktem z wojskiem do tej pory była komisja wojskowa! — podkreśla.

Mężczyzna opisuje, że sytuacja ta ma związek z ustawą o obronie Ojczyzny z 2022 roku.

Jak wyglądała wizyta w WCR?

W dalszej części wpisu użytkownik opisał swoją wizytę w WCR.

— Otrzymałem do wypełnienia kartkę, którą musimy uzupełnić o swoje dane, dane małżonka i dzieci, wykształcenie, posiadane uprawnienia (prawo jazdy, wózek widłowy itd), wymiary dłoni/głowy/szyi/buta (dostajemy centymetr do pomiarów), grupę krwi, wadę wzroku — opisuje. — I... to tyle. Możemy także na tym etapie złożyć wniosek o zwrot kosztów dojazdu do WCR w dniu stawienia się. Dostajemy do podpisania kartę powołania, na której jest informacja o terminie ćwiczeń (od 27.03.2023 do 28.04.2023) oraz adresie jednostki — dodaje.

Brak planu ćwiczeń

Dalej mężczyzna opisał, że nie wie, jak będą wyglądać wspomniane ćwiczenia, ponieważ nigdzie nie udostępniono ich planu.

— Oprócz ogólnego szkolenia (w tym obsługa broni), ma być ono również przeprowadzone pod kątem specjalistycznym. W biurze nie mają żadnych innych szczegółów i nie wiedzą jak dokładnie będzie to wyglądać (a przynajmniej tak twierdzą) — pisze użytkownik Wykopu. — Całe ćwiczenia odbędą się na terenie jednostki w Sieradzu. Weekendy prawdopodobnie będą wolne i będzie można wrócić do domu, ale nie jest to jeszcze pewne i będzie zależało od dowódcy — stwierdza. 

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Sieradzu wyjaśnia

Dodzwoniliśmy się do Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu, w celu potwierdzenia krążących po mediach społecznościowych informacji. Zapytaliśmy m.in. o to, czy ustawa o obronie Ojczyzny umożliwia powołanie na ćwiczenia cywila, który wcześniej nie miał żadnej styczności z wojskiem.

Odpowiedzi udzieliła nam kapitan Dominika Kwaczyńska, która podkreśliła, że zarówno "ustawa o obronie Ojczyzny i rozporządzenie o ćwiczeniach wojskowych daje możliwość powołania osób, które nigdy nie były żołnierzami". Dalej Kwaczyńska poinformowała, że chodzi tylko i wyłącznie o osoby, które "spełniają warunki", czyli posiadają specjalne wyszkolenie lub "techniczne wykształcenie na potrzeby sił zbrojnych".

Powołania otrzymane przez osoby, które wcześniej nie miały styczności z wojskiem, dotyczą "obowiązkowych ćwiczeń wojskowych".

— Takie osoby będą szkolone w wymiarze 33 dni, następnie szkolenie kończy się przysięgą wojskową, więc te osoby zostaną docelowo żołnierzami rezerwy, o konkretnych specjalnościach wojskowych — powiedziała kapitan Kwaczyńska.

Na pytanie o to, czy zatem nie wystarczy jedynie kategoria A, uzyskana podczas komisji wojskowej, by zostać powołanym na ćwiczenia usłyszeliśmy, że "przede wszystkim taka kategoria jest wymagana" oraz osoba powołana "musi zostać wytypowana w tej konkretnej specjalności, którą ma w pracy cywilnej".

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo