PiS składa wniosek o komisję. PO i Donald Tusk mają się czego obawiać?

PiS składa wniosek o powołanie komisji weryfikacyjnej. Fot. Twitter/PiS
PiS składa wniosek o powołanie komisji weryfikacyjnej. Fot. Twitter/PiS
PiS składa w Sejmie projekt ustawy o utworzeniu komisji weryfikacyjnej ds. rosyjskich wpływów na bezpieczeństwo Polski w latach 2007-2002. Główny nacisk w pracach ma być położony na kwestie energetyczne. Komisja ma przypominać reprywatyzacyjną, kierowaną przez Patryka Jakiego.

- Składamy do Sejmu ustawę o państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 - przekazał w czwartek poseł PiS Kazimierz Smoliński. Komisja wzorem m.in. komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji ma być guasi organem administracyjnym. 

Zobacz o komisji: 

PiS uderzy w opozycję komisją weryfikacyjną? Prezes i premier zaprezentowali projekt

Mocna decyzja premiera Morawieckiego. Będzie komisja ds. uzależnienia Polski od Rosji

Wtedy ruszy komisja weryfikacyjna ws. powiązań z Rosją. Sobolewski ujawnił termin

Szczegóły o nowej komisji

- Będzie funkcjonowała przy Kancelarii Premiera. W skład tej komisji będzie wchodziło dziewięciu członków powoływanych przez Sejm. Przewodniczącego tej komisji wyznaczy Prezes Rady Ministrów. W skład komisji mogą wchodzić posłowie i osoby spoza parlamentu. Zakładam, że będą to też eksperci. To jest tak, jak w komisji warszawskiej. Takie same zasady i takie same koszty funkcjonowania - porównał Smoliński. 


- Komisja ma badać wpływy rosyjskie, jeśli chodzi o funkcjonariuszy państwowych, ale także członków zarządów, pracowników, syndyków spółek Skarbu Państwa i spółek, na które Skarb Państwa ma wpływ. Chcemy, żeby przez komisję została zbadana cała kadencja poprzedniego rządu i siedem lat obecnej koalicji - wspomniał polityk PiS. 

Inny poseł PiS, Marek Suski powiedział, że wyjaśnienie rosyjskich wpływów jest niezwykle ważne. - Opozycja z Donaldem Tuskiem na czele mówili o powołaniu komisji śledczej. Ta komisja ma szersze uprawnienia. (...) Ma też możliwości sprawdzania różnych dokumentów - ocenił. 

Stopień alarmowy w Polsce. Jest decyzja premiera Morawieckiego

Wtedy ma ruszyć komisja

Komisja weryfikacyjna, która zbada zależności od Moskwy uzyska prawo do odbierania urzędnikom dostępu do poufnych dokumentów i prerogatywę usuwania polityków - wydających odpowiednie decyzje z korzyścią dla Rosji - aż na 10 lat od funkcji publicznych. W najbliższym czasie projekt zostanie przegłosowany przez Sejm. PiS chce, aby prace komisji ruszyły po nowym roku. 

GW


Lubię to! Skomentuj50 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka