Stopień alarmowy w Polsce. Jest decyzja premiera Morawieckiego

Do 28 lutego na całym terytorium Polski przedłużono obowiązywanie drugiego stopnia alarmowego BRAVO i trzeciego stopnia CHARLIE-CRP. (fot. PAP)
Do 28 lutego na całym terytorium Polski przedłużono obowiązywanie drugiego stopnia alarmowego BRAVO i trzeciego stopnia CHARLIE-CRP. (fot. PAP)
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające do końca lutego 2023 roku obowiązywanie drugiego stopnia alarmowego BRAVO na całym obszarze Polski oraz wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza jej granicami. Na całym terytorium RP obowiązywać będzie również trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP.

Zarządzenie premiera

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało w komunikacie, że "premier Mateusz Morawiecki podpisał nowe zarządzenia dotyczące przedłużenia obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza jej granicami, a także trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) na całym obszarze RP".

Co to oznacza?

Drugi stopień alarmowy BRAVO wprowadzony został w związku z napięciami geopolitycznymi w sąsiedztwie Polski. Dotyczy to głównie wojny w Ukrainie oraz możliwych ataków hybrydowych ze strony Rosji i Białorusi. Działanie to ma charakter prewencyjny.

Stopień CRP wprowadzany jest z kolei w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. CHARLIE-CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych w tej kategorii. MSWiA podkreśla, że "stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu".

Podpisane przez premiera zarządzenia weszły w życie 1 grudnia i będą obowiązywać do 28 lutego 2023 roku.


RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka