Żołnierz polskiego pochodzenia zginął na Ukrainie. To kolejna strata

Wiaczesław Kaurkin, ukraiński żołnierz polskiego pochodzenia, zginął podczas wojny na Ukrainie. (fot. zozpu.org)
Wiaczesław Kaurkin, ukraiński żołnierz polskiego pochodzenia, zginął podczas wojny na Ukrainie. (fot. zozpu.org)
Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie poinformował, że podczas wojny zginął żołnierz polskiego pochodzenia, 33-letni Wiaczesław Kaurkin. Był obywatelem Ukrainy, który mieszkał w Polsce i na wieść o wojnie powrócił do swego kraju, by walczyć z najeźdźcą.

Ukraiński żołnierz polskiego pochodzenia nie żyje

— Z bólem w sercu i głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o kolejnej ofierze niszczycielskiej wojny, rozpoczętej przez stronę rosyjską na Ukrainie. Z taką śmiercią trudno się pogodzić, ani jej wytłumaczyć się nie da — napisał na swojej stronie Zarząd Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie. 

W liście kondolencyjnym wyjaśniono, że Wiaczesław Kaurkin, „Polak z narodowości, parafianin prokatedry św. Zofii” w Żytomierzu, przez wiele lat służył przy katedralnym ołtarzu i pomagał w posłudze oraz pracy parafii i Kościoła.

Zginął na froncie

Poinformowano również, że rodzice mężczyzny stracili z nim kontakt kilka miesięcy temu.

— Ślady wskazywały, że zginął w obwodzie chersońskim. Dopiero po deokupacji stało się możliwe odnalezienie szczątków, zaś identyfikacja trwała kolejne trzy miesiące. 30 listopada zmarły powrócił na tarczy do ukochanej prokatedry oraz rodzinnego domu — napisano.

Pogrzeb Wiaczesława Kaurina odbył się 30 listopada w prokatedrze w Żytomierzu. Nabożeństwo koncelebrowali biskup Aleksander Jazłowiecki i księża z czterech parafii.

— W ostatniej drodze śp. Wiaczesławowi towarzyszyli współmieszkańcy, parafianie, bracia broni – w Żytomierzu w kościele, w pobliżu domu rodzinnego, na cmentarzu. Kondukt pogrzebowy ziomkowie żegnali stojąc na kolanach. Został pochowany na cmentarzu we wsi Teterew koło Żytomierza — napisano na stronie Związek.

Żołnierze polskiego pochodzenia, którzy zginęli na Ukrainie

Na początku listopada na wojnie z Rosją zginął Marian Matusz, obywatel Ukrainy polskiego pochodzenia, zamieszkały w Mościskach w obwodzie lwowskim na zachodzie kraju.

Pod koniec lipca organizacja MMA Polska poinformowała o śmierci Tomasza Walentka, polskiego zawodnika-amatora MMA (mieszanych sztuk walki), który był członkiem międzynarodowego legionu obrony Ukrainy. Mężczyzna zginął, pełniąc służbę ochotniczą na Ukrainie.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka