Niemiecki minister zdobył się na mocne wyznanie ws. wojny. "Trzeba to powiedzieć jasno"

Szef niemieckiego resortu sprawieldiwości
Szef niemieckiego resortu sprawieldiwości
Niemieckie ministerstwo sprawiedliwości zacytowało na Twitterze słowa szefa resortu Marco Buschmanna. Stwierdził on, że trzymanie się gazociągu Nord Stream 2 przyczyniło się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Oświadczenie niemieckiego ministra sprawiedliwości

— Stoimy mocno po stronie Ukrainy. Ale trzeba też powiedzieć jasno: trzymanie się Nord Stream 2 w odpowiedzi na aneksję Krymu było z dzisiejszej perspektywy wkładem Niemiec do wybuchu wojny - przekazał federalny minister sprawiedliwości Marco Buschmann podczas spotkania ministrów sprawiedliwości państw grupy G7 — poinformowało na Twitterze niemieckie ministerstwo sprawiedliwości. 

Melnyk odpowiada na wpis Buschmanna

Do wpisu odniósł się były ambasador Ukrainy w Niemczech, a obecnie wiceszef ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Andrij Melnyk.

— Ważne oświadczenie Marco Buschmanna, dziękuję. Ale co z tego wynika, jeśli słusznie twierdzi pan, że Niemcy ponoszą poprzez politykę akceptacji Kremla współodpowiedzialność za tę agresję ze strony Rosji? — napisał. Jego zdaniem, rządząca w Niemczech koalicja SPD, Zielonych i FDP "powinna dostarczyć Ukrainie całą broń świata. Co najmniej". 

Wspólna sieć koordynująca dochodzenia ws. zbrodni wojennych

Ministrowie sprawiedliwości siedmiu największych państw uprzemysłowionych spotkali się w tym tygodniu w Berlinie. Zgodzili się na utworzenie wspólnej sieci koordynującej dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych.

— Sądowe zbadanie zbrodni, popełnionych na Ukrainie, może zająć lata, a nawet dziesięciolecia. Ale będziemy do tego dobrze przygotowani i będziemy nad tym pracować tak długo, jak będzie to konieczne — podkreślił w oświadczeniu końcowym minister sprawiedliwości RFN Marco Buschmann.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka