Czego to rosyjska propaganda nie wymyśli. Wykorzystali polski artykuł przeciw Ukraińcom

Rosyjska manipulacja tym razem dotyczy zakażeń wirusem HIV i wywoływanej przez niego choroby AIDS.
Rosyjska manipulacja tym razem dotyczy zakażeń wirusem HIV i wywoływanej przez niego choroby AIDS.
Rosyjskie Ria Novosti wykorzystały artykuł z Wirtualnej Polski, by siać zamęt wśród polskiego społeczeństwa i wzmacniać negatywne skojarzenia na temat Ukraińców przebywających w Polsce. Manipulacja tym razem dotyczy zakażeń wirusem HIV i wywoływanej przez niego choroby AIDS.

Zakażenia HIV w Polsce

Pod koniec listopada na należącym do Wirtualnej Polski portalu ABC Zdrowie ukazał się artykuł Katarzyny Prus zatytułowany „Rekordowa liczba zakażeń wirusem HIV. »Mamy prawdziwą kumulację«”. Dziennikarka WP pisze w nim, że w Polsce do końca października wykryto 1910 nowych zakażeń HIV. W lead artykuły czytamy: „Tak alarmujących statystyk w Polsce jeszcze nie było”.

Polecamy:

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB od początku 2022 roku tylko do końca lipca odnotowano 1056 nowych zakażeń (561 w tym samym czasie w 2021 r.).

Prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku zwraca uwagę, że w czasach pandemii COVID-19 testowanie na wirusa HIV było zdecydowanie ograniczone. To mogło spowodować raptowny wzrost w statystykach, gdy sytuacja się zmieniła.

Z kolei cytowana w artykule WP dr n.med. Aldona Kowalczuk-Kot z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku podkreślała: „Jest bardzo dużo obywateli z Ukrainy, którzy zgłaszają się do nas na kontynuację leczenia. Zgłaszamy ich do sanepidu jako nowych pacjentów, więc są ujęci w statystykach dotyczących nowych przypadków”.

RIA Nowosti sięgają po artykuł z Wirtualnej Polski

Rosyjskie RIA Nowosti przedstawiły te dane mocno wybiórczo. Portal napisał - powołując się na WP, że „Ukraińscy uchodźcy sprowokowali rekordową liczbę zachorowań na HIV w Polsce”. Całość rosyjska propaganda okrasiła wypowiedzią, „że j​ednym z powodów wzrostu statystyk w tym roku był napływ uchodźców z Ukrainy”.

Mocno tendencyjny i nieprawdziwy jest też tytuł tego „omówienia” z polskich mediów: "W Polsce ogłoszono alarm w związku z zarażeniem po napływie uchodźców z Ukrainy".

W komentarzach rosyjscy internauci nie ukrywają złośliwej radości po lekturze swojskiej porcji propagandy. Ktoś pisze: „przeniesione wszy, powszechna rzecz”, ktoś inny: „Polacy muszą odpowiedzieć Ukraińcom nie mniej godną infekcją”. Jeszcze ktoś inny twierdzi, że... HIV to broń biologiczna USA.

HIV i AIDS w Rosji

Gdyby to ostatnie miało być prawdą, Rosja już dawno uległaby tej „amerykańskiej broni”: W 2021 r. ponad 1,5 mln mieszkańców Rosji było zarażonych wirusem HIV. Zdaniem specjalistów w 2022 roku liczba zarażonych miała drastycznie wzrosnąć.

W Rosji - szczególnie od nastania sankcji związanych ze zbrojną napaścią Rosji na Ukrainę - brak środków na profilaktykę i leczenie AIDS. Używane w Rosji leki są generacyjnie znacznie starsze niż te stosowane w Europie, w tym w Polsce. Rosja to standardy niemal afrykańskie - region Kemerowa lokuje się już tylko za Zimbabwe, wyprzedzając inne kraje, a ryzyko zarażenia się tam wirusem HIV jest 42 razy wyższe niż w całej Unii Europejskiej – pisał na początku listopada Onet.

KW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura